dekoracje świąteczne fot. K. Adamska

Poznań: Będą nowe świąteczne dekoracje!

W ubiegłych latach iluminacje świąteczne nawiązywały do poznańskiej architektury. W tym roku motywem przewodnim będą poznańskie legendy, a nowe dekoracje będzie można podziwiać w wielu miejscach. „Przed świętami rozbłyśnie całe miasto” – zapowiada poznański magistrat.

– Światło to bardzo ważna część Bożego Narodzenia – podkreśla Katarzyna Parysek-Kasprzyk, zastępczyni dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP. – W Poznaniu staramy się, aby oświetlenie było wyjątkowe. W poprzednich sezonach świąteczne iluminacje nawiązywały do poznańskiej architektury. Tym razem chcemy opowiedzieć o poznańskich legendach.

Na poznańskich ulicach znajdą się więc elementy świetlne nawiązujące do lokalnych opowieści: „O poznańskich koziołkach”, „O rogalach świętomarcińskich”, „O krawcu z Chwaliszewa”, „O królu kruków” oraz „O pustelniku z Muszej Góry”. W sąsiedztwie każdej iluminacji znaleźć będzie można kod QR, umożliwiający zapoznanie się z daną legendą.

Gdzie je będzie można zobaczyć? Tradycyjnie na staromiejskich uliczkach i Starym Rynku, pięknie udekorowana będzie także Śródka – tu będzie można podziwiać między innymi przestrzenną instalację świetlną zamontowaną na słynnym muralu. Oświetlony zostanie również Most Biskupa Jordana, a także śródmiejskie ulice i place: pl. Mickiewicza, pl. Cyryla Ratajskiego, rondo Kaponiera. Ozdoby na latarniach pojawią się na fragmencie Al. Niepodległości (od ul. Libelta do ul. Św. Marcin), na Moście Teatralnym, Moście Dworcowym oraz ul. Św. Marcin.

Na poznańskich rynkach (Jeżyckim, Wildeckim, Wielkopolskim, Łazarskim i Bernardyńskim) staną świąteczne choinki. Główna choinka stanie natomiast w tym roku na placu Wolności ze względu na prace na Starym Rynku – zostanie rozświetlona 3 grudnia o godz. 17.00.

Iluminacje wykonane według nowych, autorskich poznańskich projektów będą zdobiły miasto od 27 listopada do 2 lutego, przez trzy kolejne sezony zimowe.

Źródło: UMP

0 0 votes
Oceń artykuł

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze