Ponad 80 mln zł stracił Skarb Państwa z powodu działalności międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się oszustwami podatkowymi. 12 członków grupy zatrzymało CBA.

Oszuści działali w handlu olejami roślinnymi w całej Europie. Jak ustalili śledczy, działalność grupy oparta była o sieć spółek, którymi zarządzano w taki sposób, aby unikać blokady środków finansowych na rachunkach (tzw. znikających podatników). W efekcie na te rachunki bankowe nie wpływały żadne środki, które organy finansowe mogłyby zająć w związku z podejrzeniem prania pieniędzy.

Przestępcy zwrócili się też o wsparcie w ramach… Tarczy antykryzysowej – i gdyby nie działania CBA, dostaliby je. Ale interwencja służb zablokowała wypłaty środków pomocowych.

Zatrzymań dokonano w Polsce, w województwach kujawsko-pomorskim, podkarpackim, wielkopolskim, śląskim oraz mazowieckim, i w Niemczech, w tym jedną osobę w Berlinie na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Przeszukano także 45 miejsc, co do których było podejrzenie, że mogą tam znajdować się dowody przestępstwa.

W akcji rozbicia grupy wzięło udział ponad 150 funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego, a była ona możliwa do zrealizowania dzięki wytężonej pracy funkcjonariuszy Delegatury CBA w Bydgoszczy. Jak informuje CBA, wśród zatrzymanych znalazł się organizator przestępczego procederu. Straty Skarbu Państwa z tytułu popełnianych oszustw oszacowano na kwotę prawie 80 mln zł.

Zatrzymani już usłyszeli zarzuty w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu: udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy oraz popełniania przestępstw skarbowych.

CBA