Sprawdzanie zgód TCF
poniedziałek, 7 lipca, 2025

Poznań: 1000 rogali dla ubogich. Od jednego z cukierników

1000 szt. rogali świętomarcińskich przekazała do placówek dla bezdomnych jedna z wielkopolskich cukierni. Darczyńca chce zostać anonimowy.

Okolice Dnia Świętego Marcina to czas dzielenia się dobrem i solidarności z najbardziej tego potrzebującymi – i ta cukiernia to udowodniła. 200 kg rogali świętomarcińskich trafiło dzięki niej do ubogich mieszkańców Poznania i regionu.

– To piękny gest, godny naśladowania. Zachęcam do takiego działania także innych cukierników. Wrócimy do tradycji, którą zapoczątkował w 1891 roku Józef Melzer – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Informacje o akcji zamieściło na swoim Facebooku Stowarzyszenie Pogotowie Społeczne. – Świeżutkie rogale, pieczone tuż przed odbiorem, za naszym pośrednictwem trafiły do wszystkich schronisk dla osób w kryzysie bezdomności oraz osób, które jeszcze przebywają w różnych miejscach niemieszkalnych i ulicach Poznania – napisało stowarzyszenie.

Rogal świętomarciński jest jednym z symboli Poznania. W świadomości mieszkańców i turystów wyrób ten związany jest z obchodami Dnia Św. Marcina przypadającymi na 11 listopada. Według jednej z legend prekursorem wypieku rogala był poznański cukiernik Józef Melzer, który namówił swego pracodawcę do rozdania rogali ubogim. Na ten pomysł Melzer wpaść miał w 1891 roku pod wpływem kazania proboszcza parafii Św. Marcina ks. Jana Lewickiego. Ksiądz zachęcał, by uczcić święto jakimś uczynkiem miłosierdzia skierowanym do niezamożnych mieszkańców Poznania.

UMP, el

Obserwuj nas w Google News!

Nie przegap najnowszych artykułów i wiadomości. Dołącz do naszych czytelników w Google News.

Obserwuj nas w Google News

Masz dla nas ważną informację?

Zauważyłeś problem w mieście? Masz ciekawe zdjęcie, historię lub chcesz zgłosić sprawę wymagającą uwagi? Napisz do naszej redakcji i pomóż nam informować lokalną społeczność!

Skontaktuj się z nami
Strona głównaLifestylePoznań: 1000 rogali dla ubogich. Od jednego z cukierników