Poznań: 10 kin w 10 dni, czyli Małgorzata Kuzdra wyrusza w drogę

Małgorzata Kuzdra fot. Katarzyna Wołyniak
Jest na pewno najbardziej znaną poznańską, a może i polską „kiniarą”, czyli miłośniczką kina. Prowadziła kino Muza, pracowała na festiwalach filmowych – a teraz chce odwiedzić 10 polskich kin w 10 dni i opowiedzieć o tym.

„Od lat włóczę się po kinach. Dokądkolwiek jadę – szukam kina” – wyjaśnia na portalu zrzutka.pl, na którym prowadzi zbiórkę na swój najnowszy projekt.

I właśnie z takich wypraw, między innymi do najstarszego działającego kina na świecie, które nazywa się „Pionier” i mieści w Szczecinie, zrodził się pomysł, by pojechać do kolejnych polskich kin. Pokazać je, opowiedzieć o nich, spotkać się z pracownikami, zajrzeć do części technicznej, posłuchać opowieści, no i – obejrzeć film.

„Ciągnie mnie na Śląsk, bo widzę tam obfitość pięknych, starych kin do odwiedzenia i moc wspaniałych ludzi (kiniarzy) do spotkania” – opisuje Małgorzata Kuzdra. – „Chcę zajrzeć do Lubina, Legnicy, Gliwic, Dąbrowy Górniczej i Katowic. Od 14 lat jestem związana z branżą kinową, a przez 10 lat prowadziłam poznańskie Kino Muza – zatem dobrze wiem, w jakie kąty warto zajrzeć i o co spytać”.

Swoją wyprawę zamierza codziennie relacjonować na Instagramie i Facebooku – jej profil poświęcony tej wyprawie nazywa się cinemap_gosiakuzdra, bo, jak wyjaśnia „kiniara”, dla niej jakakolwiek mapa: Polski, Europy, świata to mapa kin…

Można tam znaleźć archiwalne wyprawy do kin, o tym, co udało się jej w nich zobaczyć, no i opowieści o filmach. Od 14 do 24 lipca, bo wtedy planuje rozpocząć swoją podróż, pojawią się tam nowe opowieści – relacje z wypraw w ramach „kinowego nomadyzmu”, jak to żartobliwie nazywa.

Pomóc w realizacji marzenia może każdy – wystarczy wpłacić dowolną kwotę na zrzutka.pl, a potem czekać z zapartym tchem na kinowe opowieści…

Kim jest Małgorzata Kuzdra, gdyby któryś miłośnik kina jeszcze jej nie znał? O sobie mówi tak: „w latach 2007-2017 byłam kierowniczką kina Muza w Poznaniu. Program, promocja, wydarzenia specjalne, kontakt z widzami (pierwsze newslettery) – to był mój żywioł. Współpracowałam z festiwalami filmowymi. Byłam w duecie, który wymyślił i założył Festiwal Twórczości Kobiet No Women No Art. Działałam dla kultury w Poznaniu i dla kin studyjnych w całej Polsce.

W zeszłym roku założyłam MOVIEgoers Club Poznań, w ramach którego zachęcam do wspólnych wyjść na filmy w języku angielskim. Odwiedzamy poznańskie kina i jest to sposób na poznanie miasta z nowej perspektywy (tak dla przyjezdnych i obcokrajowców, jak i dla tutejszych i Polaków)”.

 

Podziel się: