Spektakle i warsztaty dla dzieci, zwiedzanie CK Zamek w wersji anglojęzycznej i folkowa potańcówka z zespołami Ockergelb i Odloty. Mimo lata w Poznaniu całkiem sporo się dzieje i można wybrać coś dla siebie.
Poniedziałek, 17 lipca
Plenerowa wystawa o Pawle Edmundzie Strzeleckim – przedostatni dzień na placu Wolności
Plac Wolności, Poznań
Jeszcze do 18 lipca można oglądać na placu Wolności plenerową wystawę poświęconą Głuszynie, czyli miejscu urodzenia Pawła Edmunda Strzeleckiego, oraz podróżom, podczas których badał geologię i klimat krajów na wszystkich kontynentach oprócz Antarktydy. Przez pierwsze miesiące wystawę można było oglądać w Głuszynie, przy kościele św. Jakuba Większego Apostoła, następnie została przeniesiona przed Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM, a później na plac Wolności. Jesienią wystawa trafi na Wzgórze Św. Wojciecha.
Wtorek, 18 lipca
“Paskudarium” – spektakl teatralny, Teatr PIKI Pezinok, Słowacja
Dziedziniec Zamkowy, Święty Marcin 80/82, Poznań
18 lipca @ 11:00
Tytułowe “Paskudarium” to muzeum niegrzecznych dzieci. Założył je profesor “Samojad” – ekspert w dziedzinie dziecięcego nieposłuszeństwa. W czasie teatralnej podróży mali widzowie zobaczą specjalne maszyny służące do różnego rodzaju badań nad dziecięcą niesubordynacją, a także zapoznają się z niegrzecznymi dziećmi: Brudną Anią, Leniwym Tonim czy Marudnym Danym.
Szczegóły tutaj
Warsztaty – Poznajemy zabawki naszych dziadków
Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, ul. Święty Marcin 80/82 (CK Zamek)
18 lipca @ 11:00
Najmłodsi będą mogli poznać zabawki, jakimi bawiły się dzieci w czasach Polski Ludowej. Zajęcia rozpoczną się na ekspozycji omówieniem wnętrza mieszkania z lat 50. XX wieku. Następnie dzieci będą mogły na podstawie przygotowanych wcześniej szablonów samodzielnie wykonać zabawki. Uczestnicy dowiedzą się, jak dawniej radzono sobie z samodzielnym tworzeniem zabawek, które w czasach Polski Ludowej były bardzo kosztowne i trudne do kupienia. Jednocześnie rozwiną umiejętności plastyczne oraz zdolność kreatywnego myślenia o zabawie.
Środa, 19 lipca
Letnia Strefa Zabawy: POŻYTECZNE PSZCZÓŁKI – prowadzenie Dorota Piekarczyk
CK Zamek – Bawialnia, Święty Marcin 80/82, Poznań
19 lipca @ 11:00
Warsztaty ceramiczne dla dzieci w wieku 3-5 lat.
Lato to czas kwitnienia kwiatów, wtedy pszczoły zbierają nektar do produkcji miodu. Są one bardzo ważne w naszym życiu. Bez pszczół nie byłoby kwiatów i owoców. Musimy je chronić. Ulepimy z gliny pszczółki na plastrach miodu.
Szczegóły tutaj
TOUR THE CASTLE IN ENGLISH (EN)
Przestrzenie Zamkowe CKZ, Święty Marcin 80/82, Poznań
19 lipca @ 18:00
It is a journey that takes you back to the times of the imperial residence and allows you to experience the totalitarian architecture. A walk around the Castle with a tour guide gives you the opportunity to rediscover this extraordinary building.
Szczegóły tutaj
Potańcówka na żywo z zespołami Ockergelb i Odloty
Dom Tramwajarza / Pan Gar, ul. Słowackiego 19/21, Poznań
19 lipca @ 19:00
ODLOTY – kapela grająca polską muzykę tradycyjną oraz balfolk. Wspólnie grają do tańca (również na weselach), tworzą autorskie kompozycje z pogranicza muzyki i teatru, a ich repertuar taneczny stanowią polskie tańce, min: mazurek, polka, walczyk, kujawiak, wiwat oraz tańce bretońskie, min: andro, koło cyrkasyjkie, chapelloise, scottishe, francuska mazurka i bouree.
Ockergelb (pol. ochra zółta) – to zespół pochodzący z Bonn w Nadrenii, który gra romantyczne mazurki i dziwaczne walce z francuskiej tradycji ludowej, niemiecką muzykę taneczną z XVIII wieku, szwedzkie slängpolskie czy jidysz.
“Mój pierwszy program” + support
KLUB MIASTO Szewska 20, Poznań
19 lipca @ 20:00
SYLWIA WISZOWATA – stand-uperka z warszawskiego Mokotowa, ale pochodzi z terenów wiejskich 200 km od Warszawy. Ma 24 lata. Od roku robi stand-up.
Szczegóły tutaj
Czwartek, 20 lipca
Poznańskie Śpiewogranie – Ognisko trzecie
Rojber Plaża (niedaleko mostu św. Rocha, za budynkami Politechniki Poznańskiej), Poznań
20 lipca @ 19:00
Spotkajmy się przy ognisku nad Wartą, by wspólnie pograć i pośpiewać. Ostatnie spotkania pokazały, że deszczu się nie boimy. W repertuarze dominuje piosenka poetycka, turystyczna, autorska i szanty. Zabierajcie głosy, gitary i inne instrumenty! Z pogodą bywa różnie, dlatego zastrzegamy sobie możliwość przeniesienia spotkania do Rojber Pub w wypadku prognozy dużych opadów deszczu.