czwartek, 28 marca, 2024

Polski Alarm Smogowy przeciwko nowelizacji prawa energetycznego

Przystępna cenowo fotowoltaika może pomóc programowi “Czyste Powietrze” – twierdzi Polski Alarm Smogowy. Ale planowana przez Ministerstwo Klimatu nowelizacja prawa energetycznego może to uniemożliwić. Dlatego PAS napisał do premiera.

Jak informuje Onet.pl, działacze uważają, że cena mogłaby zachęcić wiele osób do rezygnacji z ogrzewania paliwami tradycyjnymi jak węgiel, a tym samy przyczynić się do poprawy jakości powietrza w Polsce. Jednak jeśli rozwiązania proponowane przez Ministerstwo Klimatu weszłyby w życie, to przechodzenie na energię przyjazną środowisku w Polsce znacznie spowolni, a więc zmniejszanie zanieczyszczenia powietrza również.

Chodzi o to, że obecnie posiadacze instalacji fotowoltaicznych, jeśli wyprodukują więcej energii niż potrzebują, mogą ją oddać do sieci, a w zamian wybrać za darmo aż 80 proc. tego, co oddali wtedy, gdy mają niedobór energii. Zgodnie z nowelizacją proponowaną przez Ministerstwo Klimatu nadwyżki energii będzie można sprzedawać lokalnym dostawcom energii, a gdy jej zabraknie – kupić ją od nich.

Problem polega na tym, że cena sprzedaży energii jest o wiele niższa niż cena kupna, więc instalacje fotowoltaiczne, które są i tak dość kosztowne, staną się jeszcze droższe, a zwrot nakładów wyłożonych na montaż – jeszcze dłuższy. To sprawi, że wiele osób, gdyby zmiany weszły w życie, zrezygnuje z tego źródła energii na rzecz bardziej tradycyjnego.

Ministerstwo tłumaczy, że proponowana zmiana ma zapobiec spekulacjom na rynku energetycznym – czyli montowaniu przez prywatne osoby znacznie większej liczby paneli niż jest jej potrzebna właśnie po to, by odbierać darmowe nadwyżki zimą, co nie jest korzystne dla energetyki. Upowszechnienie prywatnych elektrowni może być też problemem dla sieci energetycznej, która może nie być w stanie przyjąć wszystkich nadwyżek produkowanej energii.

Jednak, jak twierdzi Polski Alarm Smogowy, nowe regulacje mogą zadecydować o masowych rezygnacjach uczestników rządowego programu “Czyste Powietrze” z montażu pomp ciepła – a aż 20 proc. uczestników programu w kwietniu ubiegłego roku zdecydowało się na zamianę pieca węglowego właśnie na pompę ciepła. Pompy natomiast najczęściej są zasilane właśnie z pomocą paneli słonecznych, więc wiele osób, które decydują się na zmianę ogrzewania, wybiera fotowoltaikę właśnie ze względu na atrakcyjny system rozliczeń z dostawcą energii. Jeśli ten system ulegnie zmianie, spadnie też zainteresowanie instalowaniem pomp i korzystaniem z fotowoltaiki.

Zmiany miałyby wejść od stycznia przyszłego roku. Ci, którzy zainstalują urządzenia fotowoltaiczne przed ich wejściem w życie, jeszcze przez 15 lat będą się rozliczać z dostawcami energii na obecnie obowiązujących zasadach. PAS uważa więc, że w tym roku odnotujemy prawdziwy boom na rynku fotowoltaiki – ale za to dramatyczny spadek zamówień i załamanie rynku od stycznia roku przyszłego. Dlatego zdaniem PAS system upustów dla osób, które chcą zasilać z pomocą fotowoltaiki system ogrzewania, powinien zostać utrzymany – i o to zaapelował do premiera.

Strona głównaBiznes i FinansePolski Alarm Smogowy przeciwko nowelizacji prawa energetycznego