Polska: Dwa regiony już spełniają kryteria kwarantanny narodowej

walka z koronawirusem 1 fot. WBOT
Obecny próg zakażeń wynosi 50 osób na 100 tys. mieszkańców. Ale gdy przekroczy 70 osób – wówczas czeka nas narodowa kwarantanna. Dwa województwa już go przekroczyły: wielkopolskie i kujawsko-pomorskie.

Jak informuje Wirtualna Polska, w Wielkopolsce wskaźnik wynosi 71,3, a w kujawsko-pomorskim – 70,1 osób na 100 tys. mieszkańców. Na szczęście by wyliczyć wskaźnik, będą brane dane z siedmiu dni, a to także wpłynie na wynik. Na razie średnia z siedmiu dni dla Polski wynosi 53 osoby na 100 tys., a to znacznie mniej. W kilku województwach, między innymi lubuskim, opolskim i podkarpackim, diagnozuje się znacznie mniej zakażeń niż na przykład w Wielkopolsce, i to dzięki nim średnia jest niższa.

Czy jednak rzeczywiście? Analitycy zwracają uwagę, że w tych trzech województwach wykonuje się też najmniej testów – od 3 do 10 tys. tygodniowo. W Wielkopolsce robi się kilkakrotnie więcej, więc też i wykrytych przypadków będzie więcej. Nie wiadomo więc, czy przypadkiem dowcip nie polega na tym, że zakażonych jest mniej więcej tyle samo w każdym regionie, a różnice polegają jedynie na tym, ilu ich się zdiagnozuje – i ilu przechodzi chorobę bezobjawowo.

Dane sanepidu w tej kwestii nie napawają optymizmem, bo wynika z nich, że w ubiegłym tygodniu aż 94 proc. testowanych było zakażonych koronawirusem. A w województwach podkarpackim i opolskim zakażenie zdiagnozowano u 75 proc. badanych. Zdaniem analityków zbliżamy się do lockdownu – na to wskazuje stały wzrost liczby zakażonych i kolejne dobowe rekordy.

Według prognozy Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego narodowa kwarantanna może zostać wprowadzona już około 15-20 listopada. Będzie sporym wyzwaniem dla Polaków, ponieważ będzie między innymi polegała na wprowadzeniu ograniczeń w przemieszczaniu się obywateli, dokładnie tak, jak to miało miejsce na wiosnę.

el

Podziel się: