wojewoda Łukasz Mikołajczyk w szpitalu polowym

Piła: Będzie nowy most na Noteci w Żuławce

Czwarty most powstanie w ramach programu Mosty dla Regionów na Noteci, w miejscowości Żuławka w powiecie pilskim. Zastąpi stary most, który jest w złym stanie technicznym i grozi mu zamknięcie.

Dziś wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda wręczył zarządowi województwa pozytywną opinie o dofinansowanie przygotowania dokumentacji projektowej dla mostu.

Dotacja w wysokości ponad pół miliona złotych pochodzi z budżetu państwa

– Do tej pory pozytywną opinię o dofinansowaniu na przygotowanie dokumentacji niezbędnej do budowy mostu otrzymały już 23 inwestycje w całej Polsce – zaznacza Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej. – Kolejną, dwudziestą czwartą, jest nowa przeprawa na Noteci, która powstanie w powiecie pilskim. Rozszerzenie programu było możliwe, dzięki decyzji premiera Morawieckiego i oszczędnościom w programie.

Całkowity koszt przygotowania dokumentacji mostu na Noteci to ponad 671 tys. zł, z czego dofinansowanie z budżetu państwa w ramach Programu Mosty dla Regionów wyniesie ponad 537 tys. zł.

– Nowa przeprawa poprawi spójność transportową północnej Wielkopolski, dając szansę na jeszcze lepszy rozwój tego obszaru. Most jest bardzo potrzebny mieszkańcom Żuławki i całego powiatu pilskiego, a także potencjalnym inwestorom. Z inwestycji skorzystają także turyści, którzy chętniej będą odwiedzać piękną Dolinę Środkowej Noteci – mówi wiceminister Waldemar Buda.

– W sumie w Wielkopolsce podpisano dotychczas 3 umowy ramowe – pozostałe dotyczyły inwestycji realizowanych przez powiat koniński i powiat poznański (rzeka Warta) oraz województwo wielkopolskie (rzeka Noteć). Dziś chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że zapowiadane wsparcie dla rozwoju mniejszych regionów, dla ośrodków powiatowych, gdzie mosty są w szczególności potrzebne, staje się faktem – dodaje wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk

Most w miejscowości Żuławka ułatwi połączenie z Piłą i umożliwi dostęp do sieci dróg wojewódzkich łączących ważne ośrodki administracyjne, handlowe, gospodarcze i kulturalne. Lepiej połączy też region z obszarami inwestycyjnymi znajdującymi się w Podstrefie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Po zakończeniu prac projektowych województwo wielkopolskie, które realizuje inwestycję, będzie mogło się ubiegać o dofinansowanie kosztów budowy przeprawy wraz z niezbędnymi drogami dojazdowymi ze środków Funduszu Dróg Samorządowych.

Szacowany koszt budowy mostu wraz z drogami dojazdowymi to ponad 15 mln zł. Zarówno na etapie przygotowawczym, jak i realizacji przeprawy, jednostki samorządu terytorialnego mogą otrzymać dofinansowanie do 80 proc. wartości zadania.

WUW, el

 

 

1 1 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze