Wykłady, spotkanie z Ambasador Kanady Catherine Godin oraz projekcja filmu “Angielski pacjent” – to główne punkty programu tegorocznego Tygodnia Kanady na Wydziale Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wydarzenie rozpocznie się 24 marca i potrwa trzy dni.
Tradycja studiów kanadystycznych na poznańskiej anglistyce sięga 1989 roku, kiedy to wprowadzono pierwsze kursy poświęcone kulturze i literaturze tego kraju. Od tego czasu oferta systematycznie się rozszerza, czego dowodem jest utworzona w 2012 roku Pracownia Literatury Kanadyjskiej.
Tegoroczna edycja Tygodnia Kanady rozpocznie się od wizyty szczególnego gościa. W poniedziałek studenci będą mieli okazję uczestniczyć w wykładach oraz sesji pytań i odpowiedzi z Ambasador Kanady Catherine Godin.
Drugi dzień wydarzenia wypełnią prezentacje studenckie oraz seria wykładów prowadzonych zarówno w języku angielskim, jak i polskim. Szczególną uwagę poświęcono kanadyjskiej kulturze popularnej, która będzie tematem przewodnim polskojęzycznych wystąpień.
Zwieńczeniem trzydniowego wydarzenia będzie środowy pokaz filmu “Angielski pacjent” w auli Wydziału Anglistyki.
Obecnie w kursach kanadystycznych uczestniczy około 60 studentów. Zajęcia oferowane są w ramach studiów pierwszego i drugiego stopnia, głównie na kierunku filologia angielska, ale również na amerykanistyce. Z oferty mogą korzystać także studenci innych kierunków prowadzonych przez Wydział.
Na przestrzeni lat inicjatywa rozwijała się dynamicznie. Początkowo organizowany jako jednodniowe wydarzenie, Tydzień Kanady od piętnastu lat stanowi stały element kalendarza akademickiego. Dodatkowo, od około dekady społeczność wydziału spotyka się na Dniu Syropu Klonowego. Aktywnie działa również kanadystyczna sekcja koła naukowego anglistów – Canadian Literature in Perspective (CLiP).
O rosnącym zainteresowaniu tematyką kanadyjską świadczy także fakt, że w ostatnim czasie na Wydziale obroniono dwie rozprawy doktorskie poświęcone tej tematyce.