Niezwykła ekspozycja upamiętniająca losy polskich żołnierzy i cywilów podczas II wojny światowej zagościła w Poznaniu. Na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta można oglądać wystawę “Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”, która jest częścią międzynarodowego projektu realizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej.
Międzynarodowy projekt IPN, który od 2022 roku prezentowany był już w ponad 50 krajach, dotarł do stolicy Wielkopolski. Poznańska odsłona wystawy będzie dostępna dla zwiedzających od 14 do 28 listopada.
Ekspozycja składa się z dwóch segmentów. Pierwszy przedstawia całościową historię wojennej wędrówki Polaków, natomiast drugi koncentruje się na lokalnych aspektach tej opowieści. Organizatorzy postawili na nowoczesną formę prezentacji, wykorzystując między innymi poddane koloryzacji fotografie, które zostały zweryfikowane przez historyków.
Inicjatywa ma szczególne znaczenie w kontekście 80. rocznicy rozpoczęcia wędrówki armii generała Władysława Andersa. Wystawa przedstawia dramatyczne losy Polaków, którzy po agresji niemieckiej i sowieckiej we wrześniu 1939 roku znaleźli się poza granicami kraju. Część z nich została deportowana w głąb Związku Radzieckiego, gdzie w dramatycznych warunkach zmuszano ich do katorżniczej pracy. Inni zdołali przedostać się na Zachód, gdzie aktywnie włączyli się w działania wojenne i pomocowe.
Według organizatorów, określenie “szlaki nadziei” odnosi się do masowych przemieszczeń ludności polskiej w okresie II wojny światowej. Dotyczy to zarówno wojskowych, jak i cywilów, których łączył jeden cel – przywrócenie wolności nie tylko Polsce, ale również innym narodom znajdującym się pod okupacją III Rzeszy i jej sojuszników.
Wystawa przypomina także o powstaniu największej podziemnej armii świata, która zaczęła formować się już we wrześniu 1939 roku na terenach okupowanej Polski. Twórcy ekspozycji zwracają szczególną uwagę na bohaterstwo polskich żołnierzy walczących na różnych frontach II wojny światowej – od Narwiku, przez Tobruk, aż po Monte Cassino, nie zapominając o wkładzie polskich lotników w Bitwę o Anglię.
Projekt został pomyślany jako forma edukacji historycznej, skierowana szczególnie do osób posiadających niewielką wiedzę o polskich losach podczas II wojny światowej. Nowoczesna forma prezentacji ma zachęcić do zgłębienia tej części historii Polski.