Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 9 maja, 2025

Rusza rekrutacja do poznańskich podstawówek – co powinni wiedzieć rodzice?

Ogłoszono rozpoczęcie naboru do pierwszych klas szkół podstawowych na rok szkolny 2025/2026. Procedura dotyczy zarówno dzieci, które mają uczyć się w szkole obwodowej, jak i tych, których rodzice wybrali placówkę poza rejonem zamieszkania. Rekrutacja będzie prowadzona elektronicznie, a harmonogram przewiduje finalizację procesu w drugiej połowie maja.

Różne ścieżki rekrutacyjne dla przyszłych pierwszoklasistów

Dzieci rozpoczynające naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej podlegają różnym procedurom, w zależności od wybranej placówki. Mali uczniowie, którzy będą uczęszczać do szkoły w swoim rejonie zamieszkania, mają zagwarantowane w niej miejsce. Nie oznacza to jednak, że ich rodzice są zwolnieni z formalności – muszą wypełnić zgłoszenie w systemie Nabór. Dokument można przesłać elektronicznie lub dostarczyć osobiście w formie papierowej do wybranej szkoły podstawowej, po wcześniejszym wypełnieniu go online.

Rodzice, którzy planują posłać swoje pociechy do placówki poza obwodem, muszą wziąć udział w pełnym procesie rekrutacyjnym. Formularze należy składać wyłącznie drogą elektroniczną poprzez platformę Nabór. W dokumentach można wskazać maksymalnie trzy preferowane szkoły w kolejności od najbardziej pożądanej. Przy wyborze konieczne jest także określenie typu oddziału, do którego ma uczęszczać dziecko – ogólnodostępnego, sportowego lub integracyjnego.

Aktualne granice obwodów poznańskich szkół podstawowych są dostępne do sprawdzenia na stronie internetowej GEOPOZ lub planie miasta. Natomiast pełen wykaz miejskich szkół podstawowych wraz z informatorem znajduje się na platformie Nabór .

Punktacja i kryteria decydujące o przyjęciu

W przypadku ubiegania się o miejsce w szkole poza rejonem zamieszkania, o przyjęciu decyduje szereg kryteriów z przypisaną punktacją. Najwyżej, bo aż 13 punktami, premiowane jest rozliczanie podatków w Poznaniu przez oboje rodziców lub opiekunów prawnych. To samo kryterium dotyczy również samotnie wychowujących dziecko.

Miejsce zamieszkania kandydata na terenie Poznania to dodatkowe 10 punktów. Jeśli rodzeństwo uczy się lub będzie uczęszczać do tej samej placówki, rodzina otrzymuje 7 punktów. Wcześniejsza edukacja w oddziale przedszkolnym w danej szkole podstawowej to 6 punktów. Wybór klasy integracyjnej daje 3 punkty, a wielodzietność rodziny – 2 punkty.

Każda z tych okoliczności wymaga potwierdzenia odpowiednimi dokumentami, których listę zawiera informator na stronie Nabór. Niezależnie od liczby zgromadzonych punktów, w pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci z obwodu danej szkoły.

Specjalne zasady dla oddziałów sportowych

Poznańskie szkoły planują uruchomienie także oddziałów sportowych i integracyjnych. Dzieci ubiegające się o miejsce w klasie o profilu sportowym muszą spełnić dodatkowe wymagania. Konieczne jest posiadanie bardzo dobrego stanu zdrowia, potwierdzonego orzeczeniem od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Niezbędna jest również pisemna zgoda rodziców na uczęszczanie do takiego oddziału. Istotnym elementem rekrutacji są próby sprawności fizycznej, które muszą zakończyć się pozytywnym wynikiem. Testy sprawnościowe zaplanowano między 7 a 16 kwietnia, a ich wyniki zostaną ogłoszone 24 kwietnia.

W sytuacji równorzędnych wyników na pierwszym etapie postępowania, komisja rekrutacyjna uwzględnia kryteria z ustawy Prawo oświatowe, takie jak wielodzietność rodziny, niepełnosprawność kandydata lub członków jego rodziny, samotne wychowywanie dziecka czy objęcie go pieczą zastępczą. Za każde z tych kryteriów przysługuje 5 punktów.

Harmonogram i procedura odwoławcza

Kalendarz rekrutacyjny przewiduje składanie wniosków o przyjęcie dzieci w terminie od 25 marca do 28 kwietnia. Wyniki naboru zostaną opublikowane 8 maja o godzinie 12:00, kiedy to pojawią się listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. Następnie do 16 maja rodzice muszą pisemnie potwierdzić wolę zapisu dziecka do wybranej placówki.

Ostateczne listy przyjętych i nieprzyjętych uczniów poznańskie szkoły ogłoszą 20 maja o godzinie 12:00. Rodzice dzieci, które nie dostały się do preferowanych placówek, mają prawo do odwołania się od decyzji komisji rekrutacyjnej.

Jeżeli po zakończeniu głównego naboru szkoły będą dysponowały wolnymi miejscami, 2 czerwca rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca.

Źródło: UMP
Strona głównaPoznańRusza rekrutacja do poznańskich podstawówek – co powinni wiedzieć rodzice?