Sprawdzanie zgód TCF
wtorek, 6 maja, 2025

Poznańscy maturzyści rozpoczęli egzaminacyjny maraton – język polski pierwszym testem

W poniedziałek 5 maja 2025 roku blisko 6600 poznańskich absolwentów przystąpiło do pierwszego egzaminu maturalnego. Egzamin z języka polskiego otworzył tegoroczną sesję maturalną, która potrwa do 24 maja. Przed maturzystami jeszcze wiele wyzwań, w tym matematyka i języki obce.

Maturalny początek w stolicy Wielkopolski

Maj to tradycyjnie miesiąc, w którym absolwenci szkół średnich mierzą się z egzaminami dojrzałości. W Poznaniu do matury po raz pierwszy przystąpiło 6590 osób. Do tej liczby dochodzą również absolwenci z lat ubiegłych, którzy zdecydowali się poprawić swoje wcześniejsze wyniki.

Inauguracyjny egzamin z języka polskiego odbył się w poniedziałek 5 maja. Uczniowie zmierzyli się zarówno z pytaniami zamkniętymi sprawdzającymi umiejętność czytania ze zrozumieniem, jak i otwartymi, wymagającymi dłuższej pisemnej wypowiedzi.

Dwie formuły i różne tematy wypracowań

Podobnie jak w latach poprzednich, matura 2025 odbywa się w dwóch wariantach. Formuła 2023 skierowana jest do absolwentów 4-letnich liceów oraz 5-letnich techników. Z kolei formuła 2015 przeznaczona jest dla osób, które ukończyły 3-letnie licea i 4-letnie technika, a chcą poprawić swój wcześniejszy wynik lub z różnych powodów nie przystąpiły wcześniej do egzaminu.

Maturzyści zdający w formule 2023 mieli do wyboru dwa tematy wypracowań. Pierwszy dotyczył źródeł nadziei w trudnych dla człowieka czasach, drugi natomiast koncentrował się na konsekwencjach błędnej oceny sytuacji dla ludzkiego życia. W obu przypadkach zdający musieli odwołać się do lektury obowiązkowej, innego dzieła literackiego oraz wybranych kontekstów.

Dla zdających w formule 2015 przygotowano odmienne zadania. Pierwsze wymagało rozważań o możliwości zachowania nadziei w trudnych czasach w odniesieniu do “Dziadów” Adama Mickiewicza oraz wybranego tekstu kultury. Alternatywnie można było zinterpretować wiersz Adama Zagajewskiego “Zwyczajne życie”.

Harmonogram i zasady egzaminacyjne

Na rozwiązanie zadań z języka polskiego uczestnicy mieli 240 minut w formule 2023 lub 170 minut w formule 2015. Aby zaliczyć egzamin, konieczne jest uzyskanie minimum 30 procent możliwych punktów.

Kolejne dni przyniosą następne wyzwania. We wtorek 6 maja absolwenci zmierzą się z matematyką, a w środę 7 maja z językami obcymi na poziomie podstawowym – angielskim, niemieckim, rosyjskim, włoskim, hiszpańskim lub francuskim. Od piątku 9 maja rozpoczną się egzaminy ustne.

Zgodnie z regulaminem, każdy maturzysta w 2025 roku musi obowiązkowo przystąpić do dwóch egzaminów ustnych – z języka polskiego i wybranego języka obcego nowożytnego. Dodatkowo wymagane są minimum cztery egzaminy pisemne: język polski, matematyka i język obcy nowożytny na poziomie podstawowym oraz jeden przedmiot na poziomie rozszerzonym. Uczniowie mogą zdawać maksymalnie pięć przedmiotów na poziomie rozszerzonym.

Sesja egzaminów pisemnych zakończy się 22 maja, natomiast ustne potrwają do 24 maja. Wyniki matur zostaną ogłoszone 8 lipca. Dla osób, które z powodów losowych nie mogły przystąpić do egzaminów w maju, zorganizowana zostanie dodatkowa sesja w czerwcu. Natomiast w sierpniu odbędzie się sesja poprawkowa.

Źródło: UMP
Strona głównaPoznańPoznańscy maturzyści rozpoczęli egzaminacyjny maraton - język polski pierwszym testem