Sprawdzanie zgód TCF
wtorek, 15 kwietnia, 2025

Poznań zazieleni się na wiosnę – blisko 350 nowych drzew pojawi się przy ulicach miasta

Prawie 60 drzew zostanie posadzonych w dziewięciu lokalizacjach Poznania w ramach pierwszej tury wiosennych nasadzeń. Zarząd Dróg Miejskich planuje dalsze zazielenienie miasta – łącznie tej wiosny przybędzie ponad 340 nowych drzew, głównie na Grunwaldzie, Jeżycach, Dębcu, Wildzie i Nowym Mieście.

Nowe drzewa

Początek kwietnia przyniósł mieszkańcom Poznania powiew wiosennych zmian. Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął program nasadzeń nowych drzew w różnych częściach miasta. Na ulicy Krańcowej na Nowym Mieście pojawi się trzynaście jesionów, które wzmocnią zielony charakter tej części dzielnicy.

Mieszkańcy Dębca mogą spodziewać się znaczących zmian przy ulicy Czechosłowackiej, gdzie odcinek od numeru 11 do ulicy Malinowej wzbogaci się o dwadzieścia jeden jesionów oraz dwa wiązy. W pobliżu tego miejsca, na skrzyżowaniu ulic Łozowej i Czechosłowackiej, posadzona zostanie także pojedyncza lipa.

Warto zauważyć, że część środków na nasadzenia w tej dzielnicy przekazała Rada Osiedla Zielony Dębiec.

Na ulicy Wiśniowej mieszkańcy będą mogli cieszyć się ośmioma nowymi lipami, a przy ulicy Leszczyńskiej przybędą cztery graby. Nie jest to pierwsza tego typu inicjatywa na Leszczyńskiej – w ubiegłym roku, w okolicy numerów 170-174, zasadzono już dziewięć drzew, blisko 440 krzewów róży, 320 bylin oraz 123 ozdobne trawy. Tamte działania zostały współfinansowane przez Radę Osiedla Świerczewo.

Wilda również zyska nowe nasadzenia. Pojedyncze drzewa – platany, graby, klony i lipa – ozdobią ulice Kosińskiego, Prądzyńskiego, Żupańskiego oraz Sikorskiego. Finansowanie tych nasadzeń zapewniła Rada Osiedla Wilda z budżetu pozostającego w jej gestii.

Długofalowa pielęgnacja i ambitne plany na przyszłość

Wszystkie nowo posadzone drzewa będą objęte opieką przez okres od pięciu do nawet dziesięciu lat. Długość i intensywność pielęgnacji zależeć będzie od stanu roślin oraz specyfiki miejsc, w których zostały umieszczone. Program pielęgnacyjny obejmuje regularne podlewanie, usuwanie chwastów z mis, nawożenie oraz eliminację niechcianych odrostów z pni i korzeni.

ZDM wybiera gatunki, które wykazują wysoką odporność na trudne warunki miejskie, jakie panują w pasach drogowych. Dlatego w nasadzeniach dominują klony, platany, jesiony i lipy – drzewa, które dobrze radzą sobie w zurbanizowanym środowisku.

To jednak dopiero początek działań zaplanowanych na wiosnę 2025 roku. Zarząd Dróg Miejskich podpisał już kolejne umowy z wykonawcami, które obejmują nasadzenie dodatkowych 289 drzew liściastych na osiemnastu ulicach, głównie na Grunwaldzie i Jeżycach. Oprócz drzew pojawią się także krzewy i byliny, które uzupełnią miejski krajobraz. Szczegółowe informacje na temat tych inicjatyw będą sukcesywnie udostępniane mieszkańcom.

Źródło: ZDM
Strona głównaPoznańPoznań zazieleni się na wiosnę - blisko 350 nowych drzew pojawi się...