Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 5 lipca, 2025

Poznań uczci pamięć Cyryla Ratajskiego w 2025 roku? 150. rocznica urodzin wybitnego polityka i prezydenta Poznania

Poznań planuje uczcić pamięć Cyryla Ratajskiego, wybitnego polskiego polityka i działacza społecznego, ustanawiając rok 2025 jego imieniem. Decyzja ta została pozytywnie zaopiniowana przez Komisję Kultury i Nauki, a oficjalne głosowanie w tej sprawie odbędzie się podczas najbliższej sesji Rady Miasta 3 września.

Cyryl Ratajski, urodzony 3 marca 1875 roku w Zalesiu Wielkim, odegrał znaczącą rolę w historii Polski i Poznania. Jako prawnik z wykształceniem zdobytym na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie w Berlinie, Ratajski rozpoczął swoją karierę jako adwokat w Poznaniu. Jego zaangażowanie w sprawy społeczne i polityczne szybko zostało dostrzeżone, co doprowadziło do wyboru na prezydenta Poznania w 1922 roku.

Podczas swojej kadencji, która trwała z przerwami do 1934 roku, Ratajski przyczynił się do znaczącego rozwoju miasta. Za jego rządów powstały ważne obiekty infrastrukturalne, takie jak most Bolesława Chrobrego, pierwsza w Polsce i Europie Wschodniej spalarnia śmieci na poznańskim Wilczaku, elektrociepłownia Poznań Garbary oraz pierwsza w kraju linia trolejbusowa. Jednym z największych osiągnięć jego prezydentury była organizacja Powszechnej Wystawy Krajowej, która umocniła pozycję Poznania jako nowoczesnego ośrodka gospodarczego i centrum wystawienniczo-handlowego.

Ratajski był również aktywnym działaczem społecznym. W 1913 roku założył Towarzystwo Krajoznawcze, a także był współzałożycielem i prezesem Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania. Jego zaangażowanie w sprawy społeczne nie ograniczało się tylko do czasów pokoju. Podczas powstania wielkopolskiego pełnił funkcję łącznika między Komisariatem Naczelnej Rady Ludowej a Komitetem Narodowym Polskim w Paryżu.

W czasie II wojny światowej Ratajski kontynuował swoją służbę dla kraju, angażując się w działalność konspiracyjną. W 1940 roku został mianowany Delegatem Rządu na Kraj, koordynując działalność Polskiego Państwa Podziemnego aż do swojej śmierci w 1942 roku.

Jednocześnie Komisja nie poparła propozycji ustanowienia roku 2025 rokiem Jana Pawła II, argumentując, że samorząd powinien skupiać się na postaciach bezpośrednio związanych z miastem.

Obserwuj nas w Google News!

Nie przegap najnowszych artykułów i wiadomości. Dołącz do naszych czytelników w Google News.

Obserwuj nas w Google News

Masz dla nas ważną informację?

Zauważyłeś problem w mieście? Masz ciekawe zdjęcie, historię lub chcesz zgłosić sprawę wymagającą uwagi? Napisz do naszej redakcji i pomóż nam informować lokalną społeczność!

Skontaktuj się z nami
Źródło: MIM
Strona głównaWielkopolskaPoznańPoznań uczci pamięć Cyryla Ratajskiego w 2025 roku? 150. rocznica urodzin wybitnego...