Sprawdzanie zgód TCF
wtorek, 29 kwietnia, 2025

Poznań oddaje hołd ofiarom Katynia i Sybiru w 85. rocznicę tragedii

W 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz deportacji Polaków na Sybir, uczcił pamięć ofiar tragicznych wydarzeń z 1940 roku. Podczas uroczystości przy Pomniku Ofiar Katynia i Sybiru w Ogrodzie Zamkowym licznie zgromadzili się przedstawiciele władz, kombatanci, rodziny ofiar oraz młodzież, by wspólnie oddać hołd zamordowanym i zesłanym rodakom.

Uroczyste obchody w Ogrodzie Zamkowym

W piątek, 11 kwietnia, przy monumencie upamiętniającym ofiary sowieckiej agresji, zgromadziły się delegacje w celu uhonorowania pamięci pomordowanych oficerów, policjantów, lekarzy i nauczycieli oraz rodzin zesłanych na “nieludzką ziemię”.

Wśród uczestników ceremonii znaleźli się przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, parlamentarzyści, członkowie organizacji kombatanckich oraz funkcjonariusze służb mundurowych.

Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Poznania, a ceremonii towarzyszyły liczne poczty sztandarowe.

Słowa refleksji i przestrogi

Podczas uroczystości głos zabrał Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, który podkreślił, że obchody rocznicy są nie tylko okazją do oddania hołdu ofiarom, ale również momentem refleksji nad kondycją współczesnego świata. Marszałek zwrócił uwagę, że nienawiść i żądza zemsty wciąż stanowią element relacji międzynarodowych, podobnie jak w 1940 roku, kiedy doprowadziły do okrutnych mordów i zsyłek.

Marszałek zaznaczył, że Polacy, jako naród z tragicznymi doświadczeniami historycznymi, mają obowiązek przeciwstawiać się zagrożeniom wynikającym z narastającej nienawiści, która może prowadzić do kolejnych niewyobrażalnych zbrodni. Podkreślił również znaczenie pamięci i przekazywania prawdy o historycznych wydarzeniach oraz odpowiedzialność za wychowanie świadomego społeczeństwa, na którym można zbudować silne państwo i silną Europę.

Symbole pamięci i modlitwa

W trakcie ceremonii odczytano modlitwę oraz Apel Pamięci, oddając w ten sposób cześć wszystkim ofiarom sowieckiej zbrodni. Zgromadzone delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem i zapaliły znicze jako symbol nieprzemijającej pamięci.

Monument w Ogrodzie Zamkowym upamiętnia nie tylko polskich obywateli zamordowanych wiosną 1940 roku przez NKWD, ale również setki tysięcy rodaków zesłanych na Sybir i stepy Kazachstanu, gdzie wielu z nich poniosło śmierć.

Przed oficjalnymi uroczystościami pod pomnikiem, w poznańskim kościele oo. Dominikanów odprawiono mszę świętą.

Historyczny kontekst

Zbrodnia katyńska miała miejsce 85 lat temu, gdy funkcjonariusze NKWD zamordowali blisko 22 tysiące polskich obywateli, którzy trafili do niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę. W naszym kraju Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest 13 kwietnia – dokładnie tego dnia w 1943 roku Niemcy poinformowali światową opinię publiczną o odkryciu masowych grobów w lesie katyńskim.

Źródło: UMP / UM
Strona głównaPoznańPoznań oddaje hołd ofiarom Katynia i Sybiru w 85. rocznicę tragedii