Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 8 maja, 2025

Nowa kładka, ścieżki rowerowe i wzmocniona nawierzchnia – rozpoczyna się kompleksowa przebudowa fragmentu DK22

Firma STRABAG, zgodnie z umową podpisaną z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, przeprowadzi kompleksową rozbudowę drogi krajowej 22 na odcinku od Podgaj do granicy województwa wielkopolskiego. Wartość przedsięwzięcia wynosi ponad 32,4 miliona złotych, a prace potrwają do września 2026 roku. Inwestycja obejmie nie tylko wzmocnienie nawierzchni, ale również budowę infrastruktury dla rowerzystów i pieszych.

Zakres i cel inwestycji

Głównym celem modernizacji jest dostosowanie nawierzchni do obciążeń 11,5 tony na oś, co znacząco wpłynie na komfort i bezpieczeństwo podróżujących. Prace obejmą również poszerzenie jezdni do 8 metrów oraz kompleksową przebudowę istniejącej infrastruktury.

Na trasie pojawi się nowa ścieżka rowerowa z dopuszczonym ruchem pieszych, a nad rzeką Czarną powstanie specjalna kładka dla rowerzystów. Istotnym elementem projektu będzie też modernizacja skrzyżowań, na których pojawią się lewoskręty z wyspami kanalizującymi ruch oraz znaki aktywne.

Inwestycja przewiduje również frezowanie profilujące nawierzchni oraz ułożenie nowych warstw bitumicznych. Wykonawca zadba o przebudowę poboczy oraz kompleksowe rozwiązania w zakresie odwodnienia – renowację rowów, uzupełnienie ich brakujących odcinków oraz budowę przepustów pod zjazdami.

Harmonogram i finansowanie

Za realizację projektu odpowiada firma STRABAG, która według podpisanej umowy ma 540 dni na ukończenie wszystkich prac. Oznacza to, że inwestycja powinna zostać sfinalizowana w drugiej połowie września 2026 roku. Koszt realizacji całego przedsięwzięcia wynosi dokładnie 32 453 809,15 złotych.

Obecna rozbudowa stanowi kolejny etap kompleksowej modernizacji drogi krajowej nr 22. Inwestycja wpisuje się w szerszy plan poprawy infrastruktury drogowej w tym regionie.

Bezpieczeństwo i utrudnienia

W trakcie realizacji prac kierowcy muszą liczyć się z pewnymi utrudnieniami. Na odcinkach objętych pracami zostanie wprowadzone obniżenie dozwolonej prędkości oraz zakaz wyprzedzania. Na niektórych fragmentach trasy konieczne będzie wprowadzenie ruchu wahadłowego.

GDDKiA apeluje do wszystkich użytkowników drogi o zachowanie szczególnej ostrożności, uważne obserwowanie tymczasowego oznakowania oraz dostosowanie prędkości do panujących warunków. Szczegółowe informacje dotyczące wprowadzanych zmian w organizacji ruchu będą na bieżąco publikowane przez GDDKiA.

Szczegółowy zakres modernizacji

W ramach realizowanej inwestycji wykonawca zajmie się także budową nowych barier ochronnych i ogrodzeń oraz przebudową i budową oświetlenia ulicznego przy skrzyżowaniach. Dla pieszych przewidziano przebudowę istniejących i budowę nowych chodników, zwłaszcza przy zatokach autobusowych, dojściach do skrzyżowań oraz w miejscowościach położonych wzdłuż trasy.

Projekt uwzględnia również powstanie kanału technologicznego. W ramach prac zostanie także przeprowadzona przebudowa infrastruktury technicznej, która obecnie koliduje z planowaną inwestycją.

Źródło: GDDKiA
Strona głównaZłotówNowa kładka, ścieżki rowerowe i wzmocniona nawierzchnia - rozpoczyna się kompleksowa przebudowa...