Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 18 kwietnia, 2025

Niebezpieczne zdarzenie w Kaliszu – matka i dziecko w szpitalu z powodu czadu

Groźne zdarzenie przy ulicy Zamkowej w Kaliszu. Matka i dziecko trafiły do szpitala na skutek podtrucia tlenkiem węgla, gdy wieczorem kobieta straciła przytomność po skorzystaniu z łazienki. Strażacy potwierdzili obecność niebezpiecznego gazu w lokalu.

W nocnych godzinach mieszkańcy jednego z budynków przy ulicy Zamkowej w Kaliszu doświadczyli niebezpiecznego zdarzenia. Około 18-letnia kobieta straciła przytomność tuż po opuszczeniu łazienki, co wywołało natychmiastową reakcję służb ratunkowych. Zgłoszenie wpłynęło krótko po godzinie 23:00.

Do akcji niezwłocznie przystąpiły cztery zastępy straży pożarnej, których specjalistyczny sprzęt pomiarowy wykrył w pomieszczeniach mieszkalnych obecność tlenku węgla. Oficer prasowy Komendy Miejskiej PSP w Kaliszu, młodszy aspirant Jakub Pietrzak, przekazał informację, że w lokalu znajdowało się łącznie sześć osób.

Konsekwencje mogły być tragiczne, jednak dzięki szybkiej reakcji udało się uniknąć najgorszego. Nieprzytomna matka wraz z niespełna dwuletnim dzieckiem zostali przetransportowani do kaliskiej placówki medycznej. Pozostali domownicy nie wymagali interwencji medycznej.

Czym jest czad?

Czad, znany również jako tlenek węgla (CO), to niezwykle niebezpieczny, bezbarwny i bezwonny gaz, powstający w wyniku niepełnego spalania materiałów zawierających węgiel, takich jak drewno, węgiel kamienny czy gaz ziemny.

Jego podstępny charakter wynika z faktu, że jest niewyczuwalny dla ludzkich zmysłów, a jednocześnie wysoce toksyczny. Po dostaniu się do organizmu, czad łączy się z hemoglobiną około 250 razy szybciej niż tlen, tworząc karboksyhemoglobinę, która uniemożliwia transport tlenu do tkanek i narządów.

Skutkuje to stopniowym niedotlenieniem organizmu, prowadzącym do objawów takich jak bóle głowy, zawroty głowy, mdłości, a w skrajnych przypadkach do utraty przytomności i śmierci. Dlatego też czad zyskał miano “cichego zabójcy”, a najskuteczniejszą ochroną przed nim jest instalacja czujników tlenku węgla w domach oraz regularna kontrola i konserwacja urządzeń grzewczych.

Źródło: wlkp24
Strona głównaKaliszNiebezpieczne zdarzenie w Kaliszu - matka i dziecko w szpitalu z powodu...