Sprawdzanie zgód TCF
środa, 26 czerwca, 2024

Dyskusja na temat przyszłości Pałacu w Sapowicach. Zostanie sprzedany?

Na posiedzeniu Komisji Kultury i Nauki, które odbyło się 6 czerwca, omówiono szereg istotnych kwestii dotyczących przyszłości placówek kulturalnych i edukacyjnych w mieście. Jednym z kluczowych tematów była proponowana likwidacja jednego z oddziałów Biblioteki Raczyńskich – Pałacu w Sapowicach.

Decyzja o potencjalnym zamknięciu oddziału została pierwotnie rozważona przez Radę Miasta w czerwcu ubiegłego roku, a powody stojące za tą propozycją pozostają niezmienne. Uznano, że Pałac w Sapowicach, który znajduje się 30 km od Poznania, przez lata był wykorzystywany głównie do celów rekreacyjnych, co nie mieści się w ramach statutowych zadań biblioteki. Ponadto, utrzymanie obiektu generuje znaczące koszty.

Dyrektor Biblioteki Narodowej, w piśmie z 30 stycznia 2024 roku, wyraził poparcie dla planów likwidacji filii, podkreślając, że nie spełnia ona obecnie ani przyszłych wymagań ustawowych dla bibliotek. Zwrócił również uwagę na niekorzystne położenie pałacu blisko zbiornika wodnego, co stwarza ryzyko dla przechowywanych zbiorów, oraz na ograniczone możliwości przechowywania ze względu na małe pomieszczenia.

W planach jest sprzedaż nieruchomości wraz z pałacem, a uzyskane środki mają zostać przeznaczone na rozwój nowych filii Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, w rejonach o rosnącym zapotrzebowaniu na usługi biblioteczne. Część funduszy miałaby również posłużyć na modernizację i adaptację kamienic na Muzeum J. I. Kraszewskiego oraz Dom Literatury.

W trakcie dyskusji radni podzielili się na zwolenników i przeciwników sprzedaży pałacu, proponując różne alternatywne sposoby wykorzystania obiektu, na przykład jako dom pomocy społecznej czy miejsce na działalność artystyczną. Ostatecznie projekt został pozytywnie zaopiniowany przez komisję.

Mniej kontrowersji wzbudził projekt dotyczący likwidacji filii nr 52 Biblioteki Raczyńskich, która znajduje się w budynku szkolnym i nie prowadzi aktywnej działalności. Zdecydowano, że jej lokalizacja w szkole, utrudniająca dostęp, oraz potrzeba szkoły do odzyskania tych pomieszczeń, są wystarczającymi przesłankami do zamknięcia tej filii.

Komisja omówiła także projekt uchwały dotyczący stypendiów twórczych na rok 2024, na które miasto przeznaczy 300 tys. zł. Jest to kontynuacja programu wspierającego miejscowych twórców, którego inicjatorami byli przewodniczący Rady Miasta Poznania i przewodniczący Komisji Kultury i Nauki.

Zwrócono również uwagę na zmiany w tegorocznym budżecie miasta, które dotknęły instytucje kultury. Dyskutowano o potrzebach finansowych tych instytucji, ich możliwościach pozyskiwania środków zewnętrznych oraz o konieczności zbilansowania budżetów instytucji kultury, aby móc kontynuować ich działalność na odpowiednim poziomie.

Źródło: MIM
Strona głównaPoznańDyskusja na temat przyszłości Pałacu w Sapowicach. Zostanie sprzedany?