W pierwszych miesiącach 2025 roku odnotowano niepokojący wzrost liczby pożarów w polskich lasach w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Według danych straży pożarnej, zdecydowana większość tych incydentów została spowodowana przez działalność człowieka. W przypadku utrzymującego się zagrożenia możliwe jest wprowadzenie czasowych zakazów wstępu do kompleksów leśnych.
Alarmujący wzrost statystyk pożarowych
Zgodnie z komunikatem straży pożarnej, od początku stycznia do 7 kwietnia 2025 roku zarejestrowano aż 967 przypadków pożarów lasów na terenie Polski. To drastyczny wzrost w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, kiedy to służby interweniowały przy 273 tego typu zdarzeniach. Tak znaczący wzrost liczby pożarów stanowi poważne zagrożenie dla ekosystemów leśnych.
Statystyki pokazują alarmującą prawidłowość – za ponad 90% wszystkich pożarów odpowiedzialny jest człowiek. Wśród najczęstszych przyczyn występowania ognia w lasach wymienia się celowe podpalenia, niebezpieczną praktykę wiosennego wypalania roślinności oraz zwykłą nieostrożność osób przebywających na terenach leśnych.
Charakterystyka zagrożeń pożarowych
Zjawisko pożarów leśnych wykazuje pewne prawidłowości. Większość incydentów ma miejsce podczas obowiązywania najwyższego, trzeciego stopnia zagrożenia pożarowego. Zazwyczaj ogień rozprzestrzenia się powierzchniowo, obejmując poszycie lasu, zarośla oraz pojedyncze drzewa.
Na zwiększone ryzyko wystąpienia pożarów wpływają przede wszystkim wysokie temperatury utrzymujące się przez dłuższy czas. Prowadzą one do nadmiernego wysychania ściółki oraz roślinności porastającej dno lasu, co znacząco ułatwia rozprzestrzenianie się ognia.
Regulacje i środki zapobiegawcze
W przypadku wystąpienia ekstremalnego zagrożenia pożarowego, najczęściej obserwowanego w sezonie wakacyjnym, odpowiednie służby mają prawo wprowadzić czasowe zakazy wstępu do lasów. Podstawą do takich decyzji jest między innymi pięciodniowy okres, w którym poranna wilgotność ściółki (mierzona o godzinie 9:00) utrzymuje się poniżej poziomu 10%.
Uprawnienie do wprowadzania takich ograniczeń posiadają nadleśniczowie oraz dyrektorzy parków narodowych. Decyzje podejmowane są w oparciu o codziennie aktualizowane prognozy zagrożenia pożarowego.
Informacje o wprowadzonych zakazach są szeroko rozpowszechniane przy użyciu różnych kanałów komunikacji. Odpowiednie ogłoszenia umieszczane są bezpośrednio na terenach objętych ograniczeniami, przekazywane lokalnym mediom oraz publikowane na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. Dzięki temu mieszkańcy i turyści mogą na bieżąco sprawdzać, które obszary leśne są tymczasowo niedostępne ze względu na zagrożenie pożarowe.