Służby przez blisko cztery godziny walczyły z płomieniami, które ogarnęły zabudowania gospodarcze w centrum Krotoszyna. Dzięki sprawnej akcji udało się ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia na sąsiednie budynki mieszkalne, choć pożar częściowo objął przyległy obiekt gospodarczy.
Błyskawiczna reakcja na zagrożenie
Alarm w Stanowisku Kierowania Komendanta Powiatowego rozległ się 11 kwietnia 2025 roku o godzinie 17:09. Mieszkańcy zgłosili palącą się szopę przy ulicy Kaliskiej w Krotoszynie. Na miejsce natychmiast skierowano jednostki straży pożarnej, które po dotarciu na miejsce przeprowadziły rozpoznanie sytuacji. Koordynujący akcją funkcjonariusz stwierdził, że ogień objął cały budynek gospodarczy wraz z jego wyposażeniem. Szczególnie niebezpieczny był fakt, że pożar wybuchł w gęstej, zwartej zabudowie ścisłego centrum miasta.
Teren został niezwłocznie zabezpieczony, a strażacy przystąpili do gaszenia. Skierowano dwa strumienie wody bezpośrednio na płonącą szopę, jednocześnie uruchamiając dodatkowy strumień w celu ochrony sąsiednich budynków gospodarczych i mieszkalnych przed rozprzestrzenieniem się żywiołu.
Rozszerzenie akcji gaśniczej
Po wstępnym opanowaniu głównego ogniska pożaru, okazało się, że płomienie zdążyły już częściowo przedostać się na sąsiedni budynek gospodarczy. Po przybyciu dodatkowych jednostek rozwinięto trzecią linię gaśniczą skierowaną na drugi objęty ogniem obiekt.
Gdy strażakom udało się zlokalizować wszystkie źródła ognia, wykorzystano specjalistyczny sprzęt – agregat oddymiający – aby usunąć nagromadzony dym i parę wodną. Następnie budynki zostały dokładnie przeskanowane kamerą termowizyjną, która wykazała ukryte zarzewia ognia w konstrukcji dachu oraz ścianach wykonanych w technologii muru pruskiego, pokrytych papą.
Zakończenie działań
Ze względu na stan techniczny jednego z budynków, który w wyniku pożaru stwarzał zagrożenie dla mieszkańców i użytkowników, koordynator akcji zdecydował o konieczności przeprowadzenia częściowej rozbiórki obiektu. Był to niezbędny krok dla zapewnienia bezpieczeństwa w tej części miasta.
W końcowej fazie działań pogorzelisko zostało intensywnie zalane wodą, a ponowna kontrola kamerą termowizyjną potwierdziła całkowitą eliminację zagrożenia. Cztery jednostki zaangażowane w akcję – dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie oraz dwa pojazdy z miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej – prowadziły działania łącznie przez 3 godziny i 54 minuty.