Poznański kościół pw. św. Franciszka Serafickiego może poszczycić się wyjątkowym rekordem – znajduje się w nim największa w Europie szopka bożonarodzeniowa zbudowana wewnątrz świątyni. Monumentalna konstrukcja, zawierająca 400 figur, jest kontynuacją tradycji zapoczątkowanej przez św. Franciszka w XIII wieku.
Tradycja budowania szopek bożonarodzeniowych sięga czasów średniowiecza, kiedy to św. Franciszek stworzył pierwszą naturalnej wielkości inscenizację narodzin Jezusa we włoskiej miejscowości Greccio. Dziś, osiem wieków później, jego duchowi spadkobiercy – poznańscy franciszkanie – kontynuują to dziedzictwo w imponującej skali.
W poznańskiej świątyni franciszkańskiej powstaje co roku niezwykłe dzieło – szopka o wysokości 16 metrów i głębokości 30 metrów. Ta imponująca konstrukcja, wznoszona nieprzerwanie od lat 50. ubiegłego wieku, przyciąga wiernych i turystów swoim monumentalnym charakterem.
Na szczególną uwagę zasługuje bogactwo postaci tworzących bożonarodzeniową scenę. Wśród 400 figur znajdują się naturalnej wielkości podobizny Świętej Rodziny – Maryi i Józefa, które stanowią centralne postacie tej wyjątkowej instalacji.
Mieszkańcy Poznania mogą podziwiać to wyjątkowe dzieło przez ponad miesiąc. Szopka jest dostępna dla zwiedzających od pasterki, odprawianej w noc z 24 na 25 grudnia, aż do święta Ofiarowania Pańskiego, przypadającego 2 lutego.
Warto dodać, że franciszkańska szopka nie jest jedyną w mieście – świąteczne inscenizacje narodzin Chrystusa można oglądać również w innych poznańskich kościołach w tym samym okresie.