Najnowszy sondaż. Kto wygrałby wybory parlamentarne?

Sejm RP fot. Kancelaria Sejmu

Przewaga Zjednoczonej Prawicy nad opozycją maleje, a gdyby wybory odbyły się dziś, to PiS razem z Solidarną Polską nie miałyby szans na samodzielnie rządy. To wnioski płynące z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez IBRiS.

Z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) dla Onetu 13 września wynika, że przewaga Zjednoczonej Prawicy nad Koalicją Obywatelską jest coraz mniejsza: ZP może liczyć na 31,6 proc. głosów, o 3,3 pkt proc. mniej niż w lipcowym badaniu. Natomiast poparcie dla Koalicji Obywatelskiej wynosi 26,1 proc. – tu spadek wynosi tylko 0,4 pkt proc., można więc mówić o zmniejszeniu dystansu między obiema koalicjami.

Polska 2050 Szymona Hołowni zajmuje trzecie miejsce z wynikiem 13,4 proc. głosów – tu mamy wzrost o 1,8 pkt proc. Na Lewicę oddałoby głosy 9,2 proc. wyborców, na PSL-Koalicję Polską – 6,2 proc., na Konfederację – 5,6 proc. 7,9 proc. ankietowanych nie wie, na kogo by zagłosowała.

Pójście do wyborów zdecydowanie zadeklarowało 42,4 proc. wyborców. Raczej pójdzie do nich 13,2 proc., a raczej nie pójdzie – 20,9 proc. badanych. Zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach 21,1 proc. wyborców, a 2,4 proc. nie wie jeszcze, co zrobi.

Sondaż został przeprowadzony na ogólnopolskiej próbie 1,1 tys. osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Podziel się: