Myśliwi też nie mogą wchodzić do lasu. Ale…

Las
Ministerstwo wydało specjalny komunikat, w który zaprzecza informacjom, że w dniach od 3 do 11 kwietnia, kiedy wszyscy Polacy mają zakaz wstępu do lasu, myśliwi mają na to pozwolenie. Myśliwi też nie mogą tam wchodzić – ale są pewne wyjątki…

„Od 3 do 11 kwietnia myśliwi nie mogą organizować w lesie polowań ani – tak jak każdy inny obywatel – nawet przebywać w lasach” – czytamy w komunikacie ministerstwa. Jednak mogą się przemieszczać w celach zawodowych – wtedy, gdy wykonują swoje obowiązki wynikające z prawa łowieckiego, na przykład szacują szkody na polach, które wyrządziła zwierzyna leśna albo naprawiają szkody przez nią wyrządzone. Nie da się tego zrobić siedząc w domu.

Mogą też wyjść z domów „w celu wykonania poleceń odpowiednich władz związanych zapobiegających rozprzestrzenianiu się Afrykańskiego Pomoru Świń, który zagraża polskim rolnikom. Jednak poza zamkniętymi terenami zielonymi”.

Ministerstwo środowiska przypomina opinię ekspertów, że to właśnie masowe wycieczki Polaków w dużych grupach, grille i rodzinne spacery w lasach spowodowały wzrost zachorowań w ostatnich dniach.

el

Podziel się: