Morawiecki: Milion złotych za wskazanie sprawcy zatrucia Odry

Mateusz Morawiecki fot. KPRM

– Sytuacja na Odrze jest bardzo poważna – przyznał premier Mateusz Morawiecki w Gorzowie Wielkopolskim, po posiedzeniu wojewódzkiego sztabu kryzysowego. I poinformował o wyznaczeniu przez Komendanta Głównego Policji nagrody w wysokości 1 miliona złotych za wskazanie sprawcy.

Premier zapewnił, że rząd chce znaleźć i ukarać winnych zatrucia rzeki, stąd właśnie pomysł z nagrodą w wysokości 1 mln zł, którą wyznaczył Komendant Główny Policji.

– Odbieram kolejne raporty dotyczące dramatu ekologicznego na Odrze – mówił premier. – To ogromne wyzwanie dla całego państwa. Wszystkie zadania zostały rozdysponowane pomiędzy odpowiednie służby, choć niestety muszę podkreślić, że początkowo doszło do opieszałości niektórych z nich. Wyciągnąłem już pierwsze konsekwencje kadrowe i nie wykluczam kolejnych, jeśli okaże się, że doszło do poważnego naruszenia obowiązków lub zbyt wolnego działania.

12 sierpnia premier Morawiecki zadecydował o natychmiastowej dymisji Przemysława Dacy, szefa Wód Polskich, oraz Michała Mistrzaka, Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

Premier powiedział też, że od kilku odbiera raporty od wszystkich służb, by ustalić nie tylko to, co się dzieje, ale też i to, kto jest za to odpowiedzialny. Bo katastrofa ekologiczna Odry to ogromne zagrożenie dla całego państwa. Zapewnił też, że teraz wszystkie służby już pracują jak należy. Inspektoraty sanitarno-epidemiologiczne badają ujęcia wody pitnej w miejscowościach położonych niedaleko Odry, by wykluczyć ryzyko zatrucia, inspekcja weterynaryjna bada same ryby, a inspekcja ochrony środowiska – samą wodę.

Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że szybko uda im się ustalić, co zatruło wodę. Z Odry pobrano 120 próbek wody i jak dotąd wykryto w nich między innymi podwyższony poziom rtęci i tlenu. Więcej powinny wyjaśnić także badania toksykologiczne ryb.

– Zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby znaleźć i ukarać sprawców, ale też w możliwie najkrótszym czasie zminimalizować straty i przywrócić pierwotny stan Odry – zapewnił premier. – Przeznaczymy na to takie fundusze, jakie będą potrzebne – na kwestie związane z zarybianiem, oczyszczaniem i zastosowaniem odpowiednich metod ochrony ekosystemu rzeki.

Jak informuje portal „szczecin naszemiasto” fala zanieczyszczeń dotarła do województwa zachodniopomorskiego i wojewoda zwołał sztab kryzysowy w tej sprawie. W całym województwie, podobnie zresztą jak w Lubuskiem i na Dolnym Śląsku obowiązuje zakaz łowienia ryb w Odrze, wchodzenia do wody, pojenia zwierząt i uprawiania sportów wodnych. Nieczynne są wszystkie kąpieliska. Co z plażami na Wolinie i Uznamie – jeszcze nie wiadomo.

Podziel się: