Minister Dworczyk: rejestracja kolejnego rocznika na szczepienia rozpoczęta. Namawiamy do rejestracji

Michał Dworczyk fot. KPRM
7,7 mln osób zaszczepionych pierwszą i drugą dawką, uruchomione zapisy kolejnego rocznika – oraz odrzucone prośby 17 instytucji, które wystąpiły o przyspieszenie szczepień dla swoich pracowników. Minister przedstawił aktualna sytuację, jeśli chodzi o szczepienia w Polsce.

7,7 zaszczepionych osób to jego zdaniem dowód na to, że Narodowy Program Szczepień rzeczywiście przyspieszył. Minister zapewnił też, że nie zamierza zwolnić i do końca kwietnia, zgodnie z obietnicą, ma zostać wykonanych 20 mln szczepień.

– Dziś rozpoczęły się szczepienia osób w wieku 59 lat – przypomniał minister. – Trwa na nie rejestracja za pośrednictwem kanałów internetowych oraz przez infolinię i od północy zapisało się już około 64 tys. osób urodzonych w roku 1962.

Minister powiedział też, że w ciągu ostatnich 10 dni na szczepienia zapisało się ponad 900 tys. osób powyżej 60 roku życia. W tej grupie wiekowej zaszczepionych jest ponad 51 proc. osób i minister ponownie zaapelował o rejestrowanie się na szczepienia.

W grupie powyżej 70 lat zaszczepionych lub zarejestrowanych na szczepienia jest już ponad 70 proc. osób, co jest bardzo dobrym wynikiem.

Minister poinformował też, że otrzymał prośby od kilkudziesięciu instytucji o przyspieszenie szczepień dla ich pracowników ze względu na kluczowe znaczenie dla funkcjonowania państwa.
– W przypadku 17 instytucji zostały wydane opinie negatywne, a dla 5 grup skierowałem prośbę do Ministerstwa Zdrowia o możliwość szczepienia w trybie priorytetowym – wyjaśnił. – Dotyczy to dyspozytorów ratownictwa medycznego i centrów powiadamiania ratunkowego, pracowników Centrum e-Zdrowia, chmury krajowej obsługującej system rejestracji i kalendarza, oraz instytucji, które dostarczają tlen do szpitali. To razem około 1800 osób. Pracownicy tych instytucji w najbliższych dniach zostaną zaszczepieni.

Dziś także rozpoczęła się rejestracja kolejnego rocznika osób – tym razem 1962.
– Ta rejestracja do tej pory przebiega bez przeszkód – mówił minister. – Mam nadzieję, że tak nadal będzie. Dotąd od północy zarejestrowało się 64 tys. osób. Jutro od północy ruszy rejestracja osób urodzonych w 1963 roku i jeśli się dynamika nie zmieni – w kolejnych dniach osoby z kolejnych roczników.

Jeśli chodzi o szczepienia w zakładach pracy liczących co najmniej 500 pracowników, to minister wspólnie z wicepremierem Gowinem spotkał się z przedsiębiorcami. Przypomnijmy, że to właśnie w dużych firmach dochodzi do największej liczby zakażeń.

– Bardzo nam zależy, żeby ten proces jak najszybciej postępował, żeby podjąć jak najszybciej kroki – wyjaśnił minister. – Ale uruchomienie tego kanału będzie możliwe, gdy szczepionki dotrą do Polski. Planujemy pilotaż w połowie maja, a jeśli dotrą szczepionki, to szczepienia ruszą na przełomie maja i czerwca.

Michał Dworczyk przypomniał też, że w tym tygodniu dotrze partia 120 tys. szczepionek Johnson and Johnson, ale ona zostanie w pierwszym rzędzie zostanie skierowana do zespołów wyjazdowych, które szczepią pacjentów z ograniczoną mobilnością, by zespół nie musiał do nich dwa razy jeździć.

Minister zaprzeczył też stanowczo informacji, jakoby niektóre osoby dostawały drugą dawkę innej szczepionki niż pierwszą. Takie sygnały otrzymywali niektórzy dziennikarze.
– Według mojej wiedzy nie ma takich sytuacji i nie powinno do nich dochodzić – powiedział. – A jeśli ktoś ma taką informację, prosimy o kontakt.

Michał Dworczyk po raz kolejny zaapelował też do polityków, żeby nie powielali niesprawdzonych informacji, bo to prowadzi do chaosu informacyjnego. Tym razem chodziło o trzymanie szczepionek w Agencji Rezerw Materiałowych zamiast dystrybucji do punktów szczepień. Minister zapewnił, że w ARM przechowywany jest tylko żelazny zapas – 460 tys. szczepionek na drugą turę szczepień, gdyby producenci spóźnili się z dostawą. A to im się przecież kilkakrotnie zdarzyło, jak przypomniał minister.
– Każdy, kto otrzymuje pierwszą dawkę, musi mieć gwarancję drugiej – i na ten cel są zachowane te szczepionki – podsumował minister. – Reszta jest rozsyłana do 6500 punktów szczepień.

 

Podziel się: