Leszno: Nowi rekruci rozpoczęli studiowanie żołnierskiego rzemiosła

Nowi rekruci Fot. DWOT
150 ochotników z województwa wielkopolskiego i lubuskiego rozpoczęło w piątek nowy etap życia. W 12 Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej rozpoczęło się właśnie kolejne szkolenie kandydatów na żołnierzy WOT.

Większość z nich nie miała dotąd do czynienia z wojskiem. Aby podjąć wyzwanie i spróbować swoich sił, musieli porzucić na najbliższych 16 dni swoje życie domowe i zawodowe. W koszarach pojawili się m.in. nauczyciel muzyki, artysta-plastyk, ilustrator książek dla dzieci, ślusarz instrumentów muzycznych i trener hokeja na trawie. Bramę jednostki w Lesznie, gdzie mieści się 125 batalion lekkiej piechoty 12 WBOT, przekroczyły również osoby, które mają za sobą przeszłość wojskową i chcą ponownie wrócić w szeregi armii. Dla nich przeznaczone jest ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze. Obie formy będą tym razem prowadzone w 125 blp w Lesznie.

Niewątpliwie największym przeżyciem jest szkolenie podstawowe, czyli „szesnastka”. Przez ponad dwa tygodnie przyszli terytorialsi będą uczyć się bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią, podstaw topografii, pierwszej pomocy przedmedycznej, taktyki. Od teraz będą wstawać o piątej rano. Czeka ich poranny rozruch fizyczny, śniadanie i kilkunastogodzinne szkolenie bojowe, z zachowaniem odpowiednich zasad sanitarno-epidemicznych.

Ostatni dzień zmagań będzie weryfikacją umiejętności, jakie zdobyli ochotnicy. Instruktorzy przeprowadzą na poligonie w Wyciążkowie sprawdzian „pętli taktycznej”, który łączy w sobie wszystkie elementy dotychczasowego szkolenia. Ci, którzy udowodnią, że zasługują, by nosić mundur, złożą uroczystą przysięgę 17. października na terenie koszar w Lesznie.

Warto podkreślić, że szkolenie podstawowe, to wstęp do dalszego szkolenia. Pełne wyszkolenie żołnierza WOT trwa 3 lata. Wówczas żołnierze przechodzą certyfikację i osiągają gotowość bojową.

Obecnie w szeregach 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej służy blisko 1600 żołnierzy. W skali kraju WOT liczy już ponad 25,500 tys. żołnierzy, w tym ponad 21,8 tys. żołnierzy OT oraz 3,7 tys. żołnierzy zawodowych. Stałym rejonem odpowiedzialności brygady jest województwo wielkopolskie. W skład brygady wchodzą w tej chwili trzy bataliony lekkiej piechoty (blp): 124 blp z siedzibą w Śremie, 125 blp w Lesznie oraz 151 blp w Skwierzynie. Brygadą dowodzi płk Rafał Miernik, oficer z bogatym doświadczeniem wojskowym, weteran misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie.

12 WBOT, el

 

Podziel się:

Ostatnio dodane: