Leśnicy w Puszczy Noteckiej zaczęli zimowe porządki. Remontują gniazda

wyremontowane gniazdo fot. Nadleśnictwo Sieraków

Nadleśnictwo Sieraków od początku grudnia wyremontowało trzy sztuczne gniazda – okazałe platformy – dla rybołowa i trzy dla puchacza. Mają nadzieję, że wyremontowane gniazda zachęcą rzadkie gatunki ptaków do osiedlenia się w Puszczy Noteckiej.

Remont gniazd odbywa się w ramach realizacji planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Puszcza Notecka, w ramach uczestnictwa w projekcie pod nazwą „Kompleksowy projekt ochrony gatunków i siedlisk przyrodniczych na obszarach zarządzanych przez PGL Lasy Państwowa”, jak wyjaśnia Paweł Mizera z Nadleśnictwa Sieraków.

– W listopadzie tego roku, w ramach uczestnictwa w wyżej wymienionym projekcie wykonaliśmy także czynne działania ochrony siedlisk przyrodniczych wydm śródlądowych oraz suchych wrzosowisk w obszarze Natura 2000 jezioro Kubek – dodaje P. Mizera – polegające na usunięciu nalotu drzew i krzewów pod liniami energetycznymi, gdzie siedliska te znajdują dogodne warunki do rozwoju i zwiększania swojej powierzchni.

Leśnicy z Nadleśnictwa Sieraków od kilku lat dbają o przywrócenie siedlisk rzadkich ptaków na swoim terenie i w wielu przypadkach ich starania zostały uwieńczone sukcesem. Na terenie tego nadleśnictwa gniazdują bieliki, puchacze, kanie czarne i rude oraz bociany czarne, które można oglądać w internecie dzięki kamerce podłączonej do gniazda.

https://www.facebook.com/nadlesnictwosierakow/posts/pfbid02UmhSS51gpgbUAeNdUdqQpWeGDNU4SnFTcbUq1qgEWMpxHxgrDg741NnSM8Mad9T2l

Podziel się:

Ostatnio dodane: