W hamaku albo pod namiotem – każdy chętny może spędzić majówkę w lesie, a Lasy Państwowe wyznaczyły specjalne obszary, gdzie legalnie można rozbić namiot lub rozwiesić hamak w lesie. Jest ich 425 w całym kraju – także w lasach wokół Poznania.
– Na terenie poznańskiej Dyrekcji Lasów Państwowych w każdym z nadleśnictw znajdziemy miejsce do nocowania “pod chmurką” – mówi dr inż. Andrzej Konieczny dyrektor RDLP w Poznaniu. – A mapę obszarów i ważne informacje znajdziemy pod linkiem “zanocujwlesie.lasy.gov.pl”.
Każdy, kto będzie chciał nocować w lesie w wyznaczonych strefach dłużej niż 2 noce z rzędu lub w grupie większej niż 9 osób – powinien to zgłosić to drogą mailową do miejscowego nadleśnictwa i otrzymać akceptację w wiadomości zwrotnej. Trzeba też pamiętać, że z różnych względów całe kompleksy leśne mogą być niedostępne dla odwiedzających ze względów bezpieczeństwa, na przykład pożarowego, trwających oprysków czy wyrębu. O takich przypadkach to właśnie nadleśnictwo jest najlepiej poinformowane.
Leśnicy zapewniają, że las jest bardzo gościnnym miejscem i o każdej porze roku oferuje odwiedzającym niezwykłe krajobrazy i doznania – trzeba jednak wiedzieć, jak w lesie się zachowywać, ponieważ obowiązują tu zasady, których nie wolno łamać dla własnego bezpieczeństwa.
Na przykład ogień w lesie można rozpalać tylko i wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych przez nadleśniczego, by nie wywołać pożaru lasu. Trzeba też pamiętać, że w lesie nie ma ani bieżącej wody, ani restauracji, ani parkingu – i odpowiednio się na to przygotować.
By się nie zgubić w lesie, warto mieć aplikację Mobilny Bank Danych o Lasach – tylko na terenie RDLP w Poznaniu jest do dyspozycji odwiedzających łącznie 13 140 km szlaków – to długość, która odpowiada ponad dwukrotnej szerokości Europy! Jest więc gdzie się zgubić i dlatego aplikacja jest bardzo przydatna.
Kolejnym ważnym elementem jest strój: powinien chronić przed wiatrem, zimnem i deszczem, zapewniać jednocześnie wygodę i swobodę ruchów. Warto mieć ze sobą coś do jedzenia, nawet jeśli planujemy krótką wycieczkę, oraz oczywiście napoje. Leśnicy zalecają też stosowanie preparatów odstraszających kleszcze.