LaChapelle. Songs For The World

Taki tytuł nosi otwarta 5 września w Starym Browarze wystawa jednego z najsłynniejszych i najbarwniejszych fotografików świata – Davida LaChapelle. W Galerii na Dziedzińcu można oglądać 57 prac mistrza popartowskiej fotografii. Podczas otwarcia został odczytany specjalny list dla Polaków od mistrza.

„Dla mnie jako dla artysty to zawsze wielki zaszczyt, kiedy pokazywane są moje fotografie” – napisał dla gości swojej wystawy David LaChapelle. – „Wystawa w Starym Browarze zawiera nowe, bardzo ważne dla mnie prace ukazujące świat w sposób, w jaki ja sam go postrzegam – niczym raj. Nazwałem wystawę „Songs For The World”, ponieważ chcę, żeby moje fotografie poruszały tak, jak porusza muzyka – w sposób uniwersalny”.

David LaChapelle podkreślił, że wystawa w Starym Browarze jest pierwszą tak dużą i wszechstronną prezentacją jego prac w Polsce. Wiele ciepłych słów na temat profesjonalizmu skierował do kuratora ekspozycji, Wojciecha Piotra Onaka i stwierdził, że u swoich polskich przyjaciół ceni sobie szczególnie siłę i wytrwałość.

W Galerii na Dziedzińcu prezentowane są zarówno te najsłynniejsze prace Davida LaChapelle, jak „Rebirth Of Venus” czy „Showtime at the Apocalypse”, ale są też dzięki staraniom kuratora prace najnowsze i takie, które nigdy wcześniej nie były nigdzie pokazywane. Nie brakuje tu więc portretów gwiazd, jak Miley Cyrus czy Stevie Wondera lub Naomi Campbell, jednak są też prace o diametralnie innym charakterze, na przykład sceny ze świata natury.

Wystawa jest jednym z elementów obchodów 15-lecia Starego Browaru. Będzie ją można oglądać do 10 grudnia 2018.
„La Chapelle. Songs For the World”
5 września – 10 grudnia 2018
Stary Browar w Poznaniu, Galeria na Dziedzińcu
Godziny otwarcia: 12:00-20:00
Bilety: 20 zł

Urodzony w 1963 r. David LaChapelle zaczynał jako podopieczny Andy’ego Warhola: będąc siedemnastolatkiem dostał od niego propozycję pracy jako fotograf w magazynie Interview. Na jego artystyczne wybory mieli wpływ Keith Harring czy Basquiat, z którymi przyjaźnił się w owym czasie. Później współpracował m.in. z Vogue, Vanity Fair czy Rolling Stone, tworząc wiele niezapomnianych okładek. Płynąć pod prąd – to jego motto życiowe. Wywołać refleksję, pozostać w pamięci. Mało komu udało się namówić szereg gwiazd do pozowania nie tylko nago, lecz w często surrealistycznym czy abstrakcyjnym anturażu. To on rozebrał Lil Kim i pokrył jej ciało logotypem Louisa Vuittona, włożył cierniową koronę Kanye Westowi, a z Marka Wahlberga stworzył blond seksbombę.

W portfolio LaChapelle znajduje się też sporo teledysków stworzonych dla takich gwiazd jak Jennifer Lopez („I’m Glad”), Moby („Natural Blues”) czy Amy Winehouse („Tears Dry on Their Own”). Z Eltonem Johnem współpracuje praktycznie na stałe, zajmując się stroną wizualną nie tylko produkcji wideo, ale też scenografią koncertów. Bez względu na rodzaj dzieła, zawsze towarzyszą mu wyraziste, nasycone, przejaskrawione kolory i element niepokoju. Czy to wybity ząb i podbite oko Jerry’ego Springera na okładce Esquire, czy zalotna Kylie Minogue z hula hop w GQ, czy baśniowa Tori Amos w tajemniczym ogrodzie dla Rolling Stone’a – wrażenie pozostaje z odbiorcą na długo. Inspiruje go wszystko: od subkultur i kiczu po sztukę średniowiecza i renesansu, od tańca po wyuzdany seks. Na zdjęciach odnajdziemy charakterystyczne układy kadrów, przywołujące na myśl dzieła Caravaggia, chaos nasycony czarnym humorem jak u Hieronima Boscha czy wybuchowe mieszanki kolorów – zaczerpnięte prosto od mistrza Warhola. Mieszają się religie, wyznania i symbole. Nie ma granic, nie ma tabu, nie ma półśrodków.

LaChapelle ma na koncie sporo kampanii reklamowych. W 2017 roku po latach powrócił do mody, by stworzyć mocną sesję #makelovenotwalls dla marki Diesel. Wcześniej współpracował m.in. z markami Coca Cola, Mac Cosmetics, H&M, MTV, Havaianas i Absolut. Fotograf zajmuje się również reżyserią krótkich metraży i dokumentów. Z powodzeniem – jego krótkometrażowy film „Krumped” o hip hopie w 2004 roku otrzymał nagrodę podczas Sundance Film Festival.

Mat.pras. el foto Stary Browar

Podziel się:

Ostatnio dodane: