Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 19 kwietnia, 2025

Kurs angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego czy francuskiego? Jak wybrać idealny język do nauki?

Nauka języków obcych cieszy się coraz większą popularnością i słusznie zresztą, bo dzięki ich znajomości otwieramy sobie drogę do wielu miejsc i poznajemy ciekawych ludzi. Wiele osób natomiast staje przed trudnym wyborem na początku – od jakiego języka obcego zacząć? Przecież opcji jest tak wiele. Wybór odpowiedniego języka ma ogromne znaczenie i powinien być podyktowany naszymi celami, które chcemy osiągnąć. W zależności od tego, czy jest to cel zawodowy czy osobisty wybór naszego pierwszego języka obcego może się diametralnie różnić. W niniejszym artykule postaram się zachęcić Cię do zastanowienia się nad swoimi priorytetami, a może również pomogę Ci dokonać odpowiedniego wyboru czy powinien to być na przykład kurs angielskiego online lub kurs języka niemieckiego?

Porozmawiajmy więc o czynnikach wpływających na wybór języka obcego, co powinniśmy wziąć pod uwagę? Jak wspomniałem wcześniej kluczowy jest cel. Zastanów się do czego będzie potrzebny Ci będzie dany język? W celach służbowych, czy może potrzebujesz go by podróżować? A może chcesz wyemigrować lub szukasz po prostu jakiegoś nowego hobby? Każdy z tych powodów jest dobry, ale jeżeli zdamy sobie sprawę z tego jaki jest nasz cel, łatwiej nam będzie dokonać wyboru.

Częstym czynnikiem warunkującym wybór danego języka jest jego popularność. Z tego tytułu praktycznie każdy kurs angielskiego online cieszy się tak dużym wzięciem. Im więcej ludzi korzysta z określonego języka, tym większa jego przydatność.

Lokalne potrzeby też odgrywają dużą rolę. W Polsce dużo osób zapisuje się na kurs języka niemieckiego, ze względu na bliskość Niemiec. Tutaj wygrywają względy praktyczne: praca, kariera, dobre zarobki.

Czy też ostatecznie wybór języka do nauki podyktowany jest osobistymi zainteresowaniami kurs francuskiego online czy kursy hiszpańskiego online są atrakcyjne dla osób zainteresowanych kulturą tamtych regionów.

No dobrze, ale skupmy się na konkretach? Dlaczego ten język, a nie inny? Jakie są ich konkretne zalety. Zacznijmy od języka angielskiego. Chyba nikogo tutaj nie zaskoczę, jeżeli napiszę, że warto pochylić się nad angielskim ze względu na jego uniwersalność. W dzisiejszych czasach jest to lingua franca i swoista platforma do porozumiewania się dla ludzi z różnych kultur. Praktycznie rzecz biorąc, można śmiało pokusić się o stwierdzenie, że ten język jest wręcz niezbędny w karierze i podróżach. Dodatkowym atutem przemawiającym na jego korzyść jest fakt, że jeżeli chodzi o kursy językowe online to angielski zdecydowanie przoduje pod względem mnogości dostępnych opcji.

W takim razie, co z niemieckim? Dla naszego regionu geograficznego jest to przede wszystkim jeden z języków biznesowych. Chcesz robić interesy w Niemczech? Wtedy znajomość tego języka jest wręcz obowiązkowa. Szukasz pracy w tym kraju, zależy Ci na dobrych zarobkach? Tym bardziej warto się niemieckim zainteresować.

A może warto jednak zwrócić uwagę na kursy hiszpańskiego online? Głównym atutem jest tu przede wszystkim mnogość i fantastyczna różnorodność hiszpańskich regionów kulturowych. Chcesz zobaczyć Hiszpanię, a może marzą Ci się podróże po Ameryce Południowej? Użytkowników języka hiszpańskiego na całym świecie jest całe mnóstwo. Przykładowo, przy znajomości hiszpańskiego i angielskiego możemy porozumieć się w ogromnej ilości miejsc na całym globie.

Z kolei francuski, to język kultury i sztuki. Znany również w wielu miejscach na całym świecie. Jego znajomość kojarzy się z dużym prestiżem, bo nie jest to język łatwy, a dodatkowo brzmi bardzo melodyjnie. Fascynuje Cię francuska kinematografia? Muzyka? A może i nawet klasyczne komiksy? Wtedy kurs francuskiego online na pewno będzie trafionym wyborem!

Jeszcze jest jedna ważna kwestia, którą powinniśmy poruszyć. Otóż, ile języków powinniśmy ostatecznie próbować się nauczyć? Odpowiedź na to pytanie, nie jest łatwa, bo każdy ma inne potrzeby, styl uczenia się czy też ilość wolnego czasu. Znajomość dużej liczby języków to cudowna sprawa, ale pamiętaj, że im więcej ich znasz, tym więcej czasu będzie potrzebne na ich odświeżanie by nie odeszły w zapomnienie. Generalnie, dobra zasada to zaczynanie od jednego języka, a potem systematyczne poszerzanie wiedzy. Z biegiem czasu sami odkryjemy, ile języków to dla nas optymalna liczba. Pamiętaj tylko by uzbroić się w cierpliwość, wytrwałość oraz być systematycznym. Te cechy są właśnie najbardziej pożądane podczas przygody z nauką języków obcych.

No dobrze, załóżmy, że już udało Ci się podjąć decyzję. Ale poczekaj jeszcze chwilkę, zanim w polu wyszukiwania wpiszesz hasło: „szkoła językowa Kraków” ?. Kolejne ważne pytanie, na które musisz umieć sobie odpowiedzieć to: jak znaleźć idealny kurs? W niniejszym tekście niejednokrotnie piszę właśnie o kursach online. Moim zdaniem sprawdzają się one idealnie, jeżeli zależy Ci na elastyczności, oszczędności czasu i mnogości różnych dostępnych opcji. Kursy językowe online pozwalają Ci dostosować całe doświadczenie do Twoich potrzeb i czasowej dostępności.

Dodatkowo, przy wyborze odpowiedniej szkoły zwracaj uwagę na kadrę. Czy lektorzy posiadają doświadczenie? Czy mają odpowiednie przygotowanie? Takie informacje powinny być dostępne na głównej stronie szkoły językowej. Sprawdź także, czy szkoła oferuje dodatkowe narzędzia i materiały oraz poczytaj opinie uczestników.

I tym samym dotarliśmy do końca tego krótkiego poradnika. W tym miejscu zachęcam Cię więc teraz do wyboru swojego pierwszego, a może i drugiego języka obcego do nauki i zapisania się na kurs. Natomiast, jeżeli szukasz czegoś sprawdzonego to ze swojej strony mogę polecić szkołę językową online eLingwista. Instytucja ta działa już na rynku od przeszło 15 lat. Szkoła ta posiada bardzo doświadczoną kadrę nauczycielską, bogatą ofertę materiałów dodatkowych i narzędzi oraz skupia się na indywidualnym podejściu do każdego klienta.

Artykuł sponsorowany

Strona głównaArtykuł SponsorowanyKurs angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego czy francuskiego? Jak wybrać idealny język do nauki?