Książkomaty już wkrótce przyjmą pierwszych czytelników

ksiązkomat fot. Bibliotka Raczyńskich

9 książkomatów Biblioteki Raczyńskich już stoi, a do końca stycznia zostaną zamontowane dwa ostatnie. Dzięki 11 książkomatom czytelnicy będą mieli możliwość korzystania z oferty biblioteki także w tych dzielnicach, gdzie nie ma jej placówek.

Gdy wszystkie książkomaty stana na swoich miejsca, rozpocznie się testowanie urządzeń, szkolenie bibliotekarzy i sprawdzanie procedur. Czytelnicy będą mogli korzystać z książkomatów po połowie marca. Wtedy też pojawią się dokładne instrukcje i zasady korzystania z urządzeń, które pozwolą wypożyczać i oddawać książki tym, którzy nie zawsze mają bibliotekę po drodze.

Książkomaty nie są usytuowane bezpośrednio przy bibliotecznych filiach (tak jak to jest w innych miastach), ale tam, gdzie mieszkańcy mają słabszy dostęp do filii bibliotecznych. Z reguły są to miejsca licznie odwiedzane przez mieszkańców, na przykład pętle tramwajowe lub okolice supermarketów.

W każdym z 11 urządzeń są 93 skrytki na książki, w każdej ze skrytek mieści się kilka książek. We wszystkich bibliotecznych książkomatach jest ok. 3 tysięcy miejsc na publikacje.

Oto ich lokalizacje:

 • Książkomat nr 1:Antoninek: ściana marketu Carrefour przy ul. Nowogrodzkiej 13/15 w Poznaniu
 • Książkomat nr 2: os. Lecha 121
 • Książkomat nr 3:Górczyn: ściana budynku przy pętli tramwajowej Górczyn (ul. Zgoda) w Poznaniu
 • Książkomat nr 4:Os. Kwiatowe: ściana budynku przy pętli tramwajowej Junikowo (ul. Grunwaldzka) w Poznaniu
 • Książkomat nr 5:Ławica: ściana marketu Chata Polska przy ul. Złotowskiej 45 w Poznaniu
 • Książkomat nr 6:Rataje: ściana marketu Lidl przy ul. Zamenhofa 132 w Poznaniu
 • Książkomat nr 7:Rataje: ściana budynku bloku przy ul. Katowickiej 55 w Poznaniu
 • Książkomat nr 8:Starołęka: przy pętli autobusowej Starołęka
 • Książkomat nr 9:Strzeszyn: ściana marketu Lidl rejonie ulic: Literackiej, Koszalińskiej, Żołnierzy Wyklętych, Adama Poszwińskiego w Poznaniu
 • Książkomat nr 10:Szczepankowo: ściana przy budynku Poczty Polskiej, ul. Szczepankowo 72D
 • Książkomat nr 11: Świerczewo: teren przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 przy ul. Jesionowej 14 w Poznaniu (wiata dla rowerów)

Zakup książkomatów realizowany jest w ramach projektu „Modernizacja budynku Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu oraz konserwacja i digitalizacja cennych zasobów bibliotecznych” współfinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020

Natomiast działania związane z promocją i obsługą książkomatów finansowane są z projektu „Sztuczna inteligencja w służbie książki”, który korzysta z dofinansowania z Programu Kultura w ramach Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021. Koszt przedsięwzięcia to 1 897 108 zł.

Źródło: Biblioteka Raczyńskich

Podziel się: