Koronawirus: Ruszają szczepienia drugą dawką przypominającą

Adam Niedzielski fot. MZ

– Od 16 września wprowadzamy szczepienia przeciw covid-19 drugą dawką przypominającą dla osób 12 plus – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Oferta dotyczy osób, które przyjęły pierwszą dawkę przypominającą co najmniej 3 miesiące wcześniej.

– Szczepienia to cały czas nasza najpotężniejsza broń w walce z covid-19 – przypomniał minister podczas konferencji prasowej, zachęcając do szczepień.

Według danych Ministerstwa Zdrowia liczba zakażeń rośnie i to, zdaniem ministra, jest kolejny powód, dla którego warto się zaszczepić.
– Ostatnie dobowe wzrosty zakażeń to wynik powakacyjnego powrotu do aktywności społecznej, w tym do szkół – mówił Adam Niedzielski. – Podobne wzrosty mogą się jeszcze przez pewien czas utrzymywać. Nie jest to jednak nowa fala. Co istotne, utrzymuje się niski poziom hospitalizacji covidowej – ok. 2,3 tys.

Polska dysponuje 4 mln sztuk szczepionek preparatami adaptowanymi, które rozszerzają odporność przeciwko Omikronowi i jego podwariantom, ok. 2 mln szczepionek Pfizera i 2 mln Moderny. Wszystkie są bardzo skuteczne, jak zapewnił resort. Dotąd ministerstwo wystawiło 5 mln skierowań na szczepienie, a 16 września zamierza wystawić kolejnych 5,8 mln skierowań dla pacjentów powyżej 12. roku życia.

Podziel się: