Koronawirus. Omikron jest już w Polsce!

pomoc przy pandemii koronawirusa fot. DWOT

Katowicki sanepid potwierdził wystąpienie pierwszego przypadku Omikronu w Polsce. Poinformowało o tym na Twitterze Ministerstwo Zdrowia, a wiceminister Waldemar Kraska poinformował posłów podczas sejmowej Komisji Zdrowia.

Zakażoną osobą jest 30-letnia obywatelka Lesotho, która przyjechała do Polski na Cyfrowy Szczyt ONZ w Katowicach. Obecnie przebywa w izolacji i czuje się dobrze. W wywiadzie epidemiologicznym poinformowała, że w Polsce mieszkała sama, a kontakt miała tylko z dwojgiem swoich rodaków, zaszczepionych. W czasie pobytu cały czas stosowała środki ochrony indywidualnej, nawet posiłki zamawiała telefonicznie i jadła w pokoju.

Przypomnijmy, że jak poinformował sekretarz generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, do tej pory wariant Omikron wyryto w 77 krajach, a jego szczególną cechą jest bardzo szybkie rozprzestrzenianie się, szybsze niż innych wariantów. Istnieje duże ryzyko, że to właśnie Omikron będzie dominującym wariantem zakażeń i przyczyną lawiny ciężkich zachorowań na początku przyszłego roku. Ryzyko zwiększają luki w szczepieniach – zbyt wiele osób jest niezaszczepionych, by mogły działać z wystarczająco wysoką skutecznością. A Omikron nie da czasu na szczepienia na tyle, by uzupełnić luki.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) podwyższyło ocenę zagrożenia, jakie stwarza Omikron, z „wysokiego” do „bardzo wysokiego” i zaleciło szczególną ostrożność pod koniec roku, szczególnie przy wyjazdach świątecznych i noworocznych.

Źródło: Onet

Podziel się: