Koronawirus: Coraz więcej pacjentów w ciężkim stanie. Niezaszczepionych

Teatralka fot. Sławek Wąchała

„Mamy zajęte wszystkie aparaty do terapii ECMO” – poinformował dziś Szpital Kliniczny im. H. Święcickiego. – „Średnia wieku osób korzystających z terapii w dniu dzisiejszym wynosi 33 lata. Żaden z pacjentów nie jest zaszczepiony”.

Terapia ECMO to technika pozaustrojowego natleniania krwi i eliminacji z niej dwutlenku węgla oznacza podłączenie pacjenta do specjalnego aparatu, który będzie to wykonywał zamiast serca i płuc pacjenta. ECMO zwana jest terapią ostatniej szansy dla osób zakażonych koronawirusem, które są w bardzo ciężkim stanie. Oddział do tej terapii został uruchomiony w szpitalu niespełna tydzień temu – i już wszystkie łóżka są zajęte.

Niestety, są też i zgony. Zmarł 41-letni pacjent podłączony pod ECMO. Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, mężczyzna miał zupełnie zniszczone płuca i żałował, że nie zaszczepił się przeciwko koronawirusowi. Wcześniej zmarli dwaj inni pacjenci, w wieku 43 i 50 lat.

Na ich miejsce, niestety, stale dochodzą nowi. 18-latka, niezaszczepionego, przywieziono karetką z województwa kujawsko-pomorskiego do poznańskiego szpitala, bo także wymagał terapii ECMO. Jego stan jest bardzo ciężki.

„NIE upłynął jeszcze tydzień od otwarcia OAiIT COVID, a my już mamy zajęte wszystkie aparaty do terapii ECMO… średnia wieku osób korzystających z terapii w dniu dzisiejszym wynosi 33 lata” – można przeczytać dziś na profilu społecznościowym szpitala. – „Żaden z pacjentów nie jest zaszczepiony. W ostatnich dwóch dobach zespół medyczny Naszych Szpitali tj. Szpitala Klinicznego Heliodora Święcickiego i Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w składzie: Małgorzata Ładzińska – perfuzjonista i zespół lekarski: Michał Burszewski, Marcin Ligowski, Paweł Marcinkowski, pielęgniarz Konrad Baumgart udał się do szpitala w województwie kujawsko-pomorskim po zakażonego 18-letniego pacjenta oraz na południe województwa wielkopolskiego po również zakażoną 38-letnią kobietę w ciąży. Zarówno mężczyzna, jak i kobieta przed transportem wymagali podłączenia do systemu ECMO. W chwili obecnej Zespół Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii COVID walczy o ich życie”.

Podziel się: