Konin: Będzie nowa droga w gminie Rychwał. Dla pieszych i rowerzystów

Ciąg pieszo-rowerowy z oświetleniem ulicznym LED oraz parking „Bike&Ride” – wszystko to wybuduje gmina Rychwał dzięki unijnemu dofinansowaniu. Nowa droga połączy miasto z centrami przesiadkowymi i firmami położonymi na obrzeżach.

Marszałek Marek Woźniak podpisze dziś umowę o dofinansowanie inwestycji ze Stefanem Dziamarą, burmistrzem gminy Rychwał. Gmina otrzyma 690 tys. zł dofinansowania z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 na realizację inwestycji o wartości blisko 870 tys. zł.

Ciąg pieszo-rowerowy powstanie wzdłuż drogi krajowej nr 25 na odcinku Lisiec – Dąbroszyn. Dzięki niemu z centrum miasta będzie można bezpiecznie i wygodnie dostać się do przedmieść, na których znajduje się większość rychwalskich zakładów produkcyjnych, w których pracuje wielu mieszkańców. W ramach inwestycji powstanie także chodnik prowadzący do punktów przesiadkowych – przystanków autobusowych umiejscowionych na początku i na końcu planowanej trasy pieszo-rowerowej.

Ważnym i oczekiwanym efektem tego projektu jest poprawa bezpieczeństwa i zmniejszenie emisji CO2 oraz innych zanieczyszczeń uciążliwych dla środowiska i mieszkańców. Zarząd województwa przykłada szczególna wagę do tego, by powstające inwestycje w jak najmniejszym stopniu obciążały środowisko i były dla niego przyjazne, zgodnie z wymogami, które stawia nam Unia Europejska.

Warto zaznaczyć, że dotychczas zarząd województwa dofinansował ponad 447 mln zł projekty w ramach Poddziałania 3.3.1 „Inwestycje w obszarze transportu miejskiego” WRPO 2014+.

UMWW

Podziel się: