ZE PAK fot. ZE PAK

Konin: Będzie elektrownia jądrowa w Wielkopolsce? Zygmunt Solorz potwierdza plany

Budowa elektrowni jądrowej w Pątnowie na bazie ZE PAK – taki projekt zamierzają realizować Zygmunt Solorz i Michał Sołowow. Elektrownia ma się składać z czterech do sześciu małych reaktorów jądrowych o łącznej mocy do 1,8 GW.

Jak informuje portal LM.pl, Zygmunt Solorz już potwierdził te informacje i zapowiedział, że projekt będzie realizowany we współpracy z firmą Michała Sołowowa, a odpowiednia umowa została już zawarta. Powstanie wspólna firma, która będzie prowadziła działalność w dziedzinie energetyki jądrowej, wykorzystując amerykańskie technologie GEH BWRX-300, bądź innych optymalnych amerykańskich technologii SMR (małych reaktorów jądrowych), jak poinformował biznesmen.

Jak podkreślił Zygmunt Solorz, który jest właścicielem ZE PAK, atom jest czystym i ekologicznym źródłem energii, a Polska potrzebuje taniej i czystej energii, aby móc się rozwijać. Jest przekonany, że projekt uda się zrealiwać. Biznesmen zwrócił też uwagę na to, że globalne ocieplenie to fakt i dekarbonizacja gospodarki jest koniecznością, a technologie atomowe są oczywistą odpowiedzią.

Pątnów jest brany pod uwagę także przez polski rząd jako potencjalna lokalizacja jednej z elektrowni atomowej. Apel do premiera w tej sprawie wystosował też marszałek Marek Woźniak. Wspólny projekt Zygmunta Solorza i Michała Sołowowa to najpoważniejsza jak dotąd propozycja związana z zasobami Pątnowa, a obaj biznesmeni podkreślają, że taka niewielka elektrownia może stanowić doskonałe uzupełnienie dużych jednostek państwowych produkujących energię, przyspieszy też i złagodzi proces odchodzenia od węgla.

Źródło: LM.pl

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze