Koniec z wizami do USA! Jest decyzja Donalda Trumpa

Samolot LOT fot. Mark Harkin
Donald Trump, prezydent USA, wyraził dzisiaj zgodę na to, żeby Polska dołączyła do ruchu bezwizowego.

Warunkiem dołączenia kraju do ruchu bezwizowego był spadek odsetka odrzucanych wniosków o wizę poniżej 3 procent. Rok rozliczeniowy w tej sprawie kończy się 30 września, a w ciągu ostatnich 12 miesięcy tylko 2,8 procent wniosków o wizę było odrzucanych.

Oznaczało to, że szanse Polski na dołączenie do programu bezwizowego znacząco wzrosły, a w mediach pojawiały się kolejne plotki kiedy to może nastąpić. Najbardziej prawdopodobnym terminem wydawała się wizyta prezydenta USA w Polsce. Ostatecznie do niej jednak nie doszło, a jego zastępca nie poruszał tego tematu. Dziś natomiast Donald Trump zdecydował się na podjęcie tej decyzji. Umożliwi ona obywatelom naszego kraju wyjechać do USA w celach biznesowych i turystycznych na okres 90 dni. 

Po zaproszeniu danego kraju do programu bezwizowego rozpocznie się procedura administracyjna, która trwa od 3 do 5 miesięcy. I dopiero po jej zakończeniu wizy przestają obowiązywać, a więc Polacy będą mogli jechać bez wizy do USA i przebywać tam do 90 dni. Jednak nie wszyscy: ci, którzy podróżowali do Korei Północnej, Iranu, Iraku, Libii, Somalii, Sudanu, Syrii lub Jemenu po 1 marca 2011 r., będą musieli nadal występować o przyznanie wizy. I jak dotąd oficer służby imigracyjnej USA może odmówić prawa wjazdu do tego kraju każdej osobie, która wzbudzi jego podejrzenia.

Podziel się: