Koniec remontów w centrum już w przyszłym roku? Ruszył ostatni przetarg Projektu Centrum

tramwaj w Ratajczaka fot. UMP

– Tramwaj w Ratajczaka to ostatni etap przebudowy centrum miasta w ramach projektu, który realizujemy od 2017 roku – powiedział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. Właśnie ruszył przetarg na ten odcinek.

Przetarg obejmuje odcinek od południowej pierzei placu Wolności w stronę ulicy 27 Grudnia, a także fragment ulicy Ratajczaka od św. Marcina oraz ulice Kantaka i Gwarna.
– To jest ostatni etap, przetarg został rozpisany, chcemy znaleźć jednego wykonawcę dla tego całego odcinka – tłumaczył Mariusz Wiśniewski. – Wydaje się, że może to być dla nas bardziej opłacalne finansowo niż dzielenie tego na dwa etapy, ale zobaczymy. Dzięki temu może uzyskamy niższe koszty inwestycji.

Zastępca prezydenta podkreślił, że to bardzo ważny etap Projektu Centrum – nie tylko ze względu na prace budowlane, choć to w tym etapie powstanie skręt tramwajowy na wysokości Okrąglaka, ale także dlatego, że dzięki niemu w centrum z powrotem pojawi się zieleń. Między innymi wrócą drzewa na ulicę Kantaka.

– Podstawowy odcinek, który chcielibyśmy zrealizować, to odcinek od skrzyżowania plac Wolności al. Marcinkowskiego do Teatru Polskiego i Ratajczaka do Biblioteki Uniwersyteckiej – wyjaśniał Mariusz Wiśniewski. – Ale opcjonalnie chcielibyśmy to poszerzyć o plac Gwarny, ulicę Kantaka, Gwarną i Mielżyńskiego. Oferenci składając oferty będą nas informowali, za ile byliby w stanie zbudować ten pierwszy odcinek i ile by kosztowała budowa drugiego odcinka. Wtedy będziemy mogli ocenić, czy jesteśmy w stanie w jednym zamówieniu zrealizować wszystko, czy tylko jeden fragment. Myśmy już takie metody stosowali, między innymi przy rozbudowie szkoły na Podolanach, gdzie firmy wskazywały, ile by kosztowało wybudowanie nowego skrzydła szkoły, a ile takiego pawilonu typu osiedlowy dom kultury. Dzięki temu zmieściliśmy się w budżecie.

Czasy na rynku budowlanym są niełatwe, podwyżki cen gazu i energii też dały się we znaki. Ale, jak zauważył zastępca prezydenta, ten czas jest lepszy niż środek lata, bo firmy teraz właśnie budują swój portfel inwestycji na ten rok. A czas goni: remont miałby się zacząć jeszcze w tym roku i zakończyć późną jesienią 2023 roku.

Podziel się: