Komisja PE: potrzebna europejska policja finansowa

Nowa europejska policja finansowa to pomysł europosłów na walkę z praniem brudnych pieniędzy w krajach Unii Europejskiej.

Specjalna komisja ds. przestępstw finansowych, uchylania się od opodatkowania i unikania opodatkowania (TAX3) przyjęła w środę szczegółowy plan działania na rzecz skuteczniejszego opodatkowania oraz walki z przestępstwami finansowymi.

“Europa ma poważny problem z praniem brudnych pieniędzy i oszustwami podatkowymi. Mamy największy na świecie, najbogatszy i najbardziej zintegrowany jednolity rynek ze swobodnym przepływem kapitału, ale mało efektywny transgraniczny nadzór i 28 różnych krajowych przepisów w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i oszustwom podatkowym” – uważa duński europoseł Jeppe Kofod (S&D). „Te luki wykorzystują przestępcy (…). Potrzebujemy bardziej rygorystycznych przepisów na szczeblu UE, surowych sankcji nakładanych na banki ułatwiające przestępstwa finansowe oraz nowej europejskiej policji finansowej w ramach Europolu” – wylicza.

Takie zalecenia znalazły się w przyjętym sprawozdaniu – europosłowie wzywają w nim do natychmiastowego opracowania wniosku dotyczącego europejskiej policji finansowej; podkreślają też, że należy powołać unijny organ nadzoru do przeciwdziałania praniu pieniędzy.

Jak wskazuje specjalna komisja podatkowa, aż siedem krajów UE (Belgia, Cypr, Węgry, Irlandia, Luksemburg, Malta i Holandia) wykazuje cechy raju podatkowego.

Aby skutecznie walczyć z przestępczością podatkową, konieczne jest również działanie wykraczające poza samą Unię. Zdaniem europosłów w ramach ONZ powinna powstać ogólnoświatowa jednostka podatkowa; należy też wypracować rozwiązania dotyczące kontaktów ze Szwajcarią (aby w kraju tym nie został wprowadzony szkodliwy dla UE system podatkowy) i Stanami Zjednoczonymi (jeśli nie zapewnią wzajemności ws. FATCA, czyli zgodności z przepisami w zakresie podatku zagranicznego).

Komisja zwróciła też uwagę na morderstwa dziennikarzy śledczych na Malcie i Słowacji, którzy byli na tropie niejasnych powiązań finansowych na najwyższym szczeblu władzy. Zdaniem europosłów informatorzy i dziennikarze muszą być znacznie lepiej chronieni, a amerykański system nagród dla informatorów mógłby zostać powielony w UE.

Sprawozdanie zostało przyjęte 34 głosami za, przy czterech przeciwnych i trzech wstrzymujących się. Europosłowie zajmą się nim podczas drugiej marcowej sesji plenarnej.

Specjalna komisja ds. przestępstw podatkowych powstała w 2018 r., m.in. w związku z aferą Panama Papers, w której ujawniono powiązania polityków z rajami podatkowymi.

aba/

 

 

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze