Komisja Europejska: Jeśli Polska ma wątpliwości – niech odda sprawę do TSUE

Parlament Europejski fot. R. Biedroń FB
Taką propozycję złożyła dziś Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej. Jej zdaniem takie rozwiązanie pozwoli uchwalić wieloletni budżet, a jednocześnie zapewni protestującym, czyli Polsce i Węgrom, szukanie sprawiedliwości.

Jak informuje portal money.pl, Ursula von der Leyen zwróciła dziś uwagę, że w sytuacji, gdy są wątpliwości prawne, zazwyczaj idzie się do sądu, a w tym przypadku Trybunału Sprawiedliwości UE, bo jest to właściwe miejsce do rozwiązywania takich kwestii. No i wstrzymuje dalszych prac nad budżetem europejskim.

Von der Leyen przypomniała, że szefowie państw i rządów 27 państw członkowskich w lipcu wypracowali kompromis w sprawie tego pakietu i zgodzili się na jego najważniejsze elementy, w tym mechanizm warunkowości. A chodzi tu tylko o takie naruszanie zasad praworządności, które mogłoby zaszkodzić budżetowi europejskiemu, więc naprawdę trudno jej sobie wyobrazić, że ktoś mógłby mieć coś przeciwko niemu.

Szefowa KE zwróciła też uwagę Polsce i Węgrom, że w ten sposób wstrzymują przekazanie pieniędzy milionom obywateli wszystkich unijnych państw, którzy są w trudnej sytuacji z powodu pandemii koronawirusa i którym pilnie potrzebna jest pomoc. Chodzi tu o ludzi, którzy utracili firmy i środki do życia, stracili pracę – także w Polsce i na Węgrzech. Dlatego skierowanie sprawy do TSUE byłoby, jej zdaniem dobrym rozwiązaniem, bo przestałoby wstrzymywać pomoc dla potrzebujących.

Jednak Polska i Węgry nadal protestują przeciwko powiązaniu wypłat środków z praworządnością. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska będzie się sprzeciwiać, jeśli porozumienie z UE nie będzie dla niej satysfakcjonujące, a premier Viktor Orban skierował zaś list do niemieckiej prezydencji i szefów unijnych instytucji, grożąc zawetowaniem budżetu UE i funduszu odbudowy z powodu powiązania wypłaty środków z kwestią praworządności.

el

Podziel się: