Kolejne oszustwo. Mężczyzna stracił kilkanaście tysięcy złotych

policja zdjęcie ilustracyjne fot. policja Wągrowiec

Mieszkaniec gminy Przemęt był przekonany, że rozmawia pracownicą internetowej platformy handlowej, na której wystawił na sprzedaż gołębia. Podał jej wszystkie dane swojej karty i w efekcie stracił kilkanaście tysięcy złotych.

Wszystko wydarzyło się 16 maja, a oszukany mężczyzna powiadomił policję.
– Z relacji mężczyzny wynikało, że na popularnej platformie handlowej wystawił do sprzedaży gołębia, którego wycenił na 100 złotych – wyjaśnia asp. sztab. Wojciech Adamczyk, oficer prasowy wolsztyńskiej policji. – Po kilkudziesięciu minutach otrzymał wiadomość, że wystawiony przez niego ptak został sprzedany. W wiadomości był także link do danych osoby, która miała dokonać zakupu. Po kliknięciu w link mężczyzna został poproszony o wpisanie danych swojej karty kredytowej – numeru CVV i daty ważności. Następnym żądaniem było podanie numeru PIN. To spowodowało, że mężczyzna nabrał podejrzeń co do wiarygodności tej sytuacji, przewał proces logowania i zrezygnował z transakcji.

Jednak oszuści nie odpuścili i kilkadziesiąt minut później do mężczyzny sprzedającego gołębia zadzwoniła do niego kobieta. Powiedziała, że jest pracownicą platformy zakupowej, zapytała, dlaczego przerwał transakcję i tak pokierowała rozmową, że przekonała mężczyznę do dokończenia logowania i podania numeru PIN do karty.

– W trakcie rozmowy mężczyzna otrzymywał na swój telefon kody, które zgodnie z instrukcją wpisywał w formularz logowania, nieświadomie przekazując je w ten sposób przestępcom – tłumaczy Wojciech Adamczyk. – W następstwie tego z konta mężczyzny „zniknęło” niemal 15.000 złotych. Straty mogły być o ponad 5.000 zł. wyższe, jednak ostatnia z transakcji zablokowana została przez bank. W momencie uruchomienia blokady przez bank kobieta przerwała rozmowę i rozłączyła się.

Obecnie policja prowadzi dochodzenie w tej sprawie. Karą za oszustwo komputerowe zgodnie z kodeksem karnym może być kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat.

Podziel się:

Ostatnio dodane: