Koalicja Obywatelska: Tak dla przyjaznej edukacji!

Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej skupili się dzisiaj na problemach edukacji oraz przedstawili rozwiązania, które według nich, pomogą poprawić stan rzeczy.

– Chcemy, by w najbliższych latach samorząd skupił się na dwóch kwestiach – pierwsza to rzetelna edukacja seksualna, prowadzona w formie zajęć fakultatywnych, finansowanych przez miasto. Drugie to walka z hejtem w szkole, poprzez umieszczenie określonych zapisów w statutach szkół – zapowiedział Kamil Kłopocki, kandydat do rady miasta.

 – Rząd PiS stosuje politykę indoktrynacji w edukacji – stwierdził Bartłomiej Ignaszewski, również kandydat do rady miasta. – Treści programowe są skrojone pod potrzeby przekazu kościółkowo-narodowego. PiS wprowadzając rękoma minister Zalewskiej podstawy programowe, niestety z edukacji seksualnej jeszcze bardziej robi temat tabu. Duży ciężar spoczywa w tym momencie na samorządach, które mają narzędzia wpływu na kształcenie dzieci i młodzieży. Dlatego uważam ze powinniśmy finansować fakultatywne zajęcia z rzetelnej edukacji seksualnej. Dzięki niej możemy chronić młodzież przed zbyt dużym obniżeniem wieku inicjacji seksualnej, wzrostem liczby nastolatek w ciąży czy wzrostem zakażeń HIV.

Problem „hejtu” w szkole zobrazowała Dominika Frydryczak, przedstawicielka Forum Młodych Nowoczesnych: – Czy wiecie jak się czuje dziecko, które przychodzi do szkoły i jak codziennie chce się przywitać z przyjaciółmi, pośmiać czy pogadać… Kiedy próbuje zacząć rozmowę spotyka się z odwracaniem wzroku, a ludzie udają, że go nie widzą. Zagubiony nie wie co się dzieje i czemu ludzie go ignorują. Wraca do domu, sprawdza media społecznościowe i co widzi? Same oszczerstwa w jego stronę. Czyta, że jest brzydkie, że jest patologią i, że niczego nie potrafi. Dzieje się tak w wielu szkołach – nie tylko mojej. Wielu dzieciaków chociaż raz w życiu doświadczyło podobnego traktowania. Reagujmy na to i przeciwdziałajmy, ponieważ hejt i prześladowanie niszczy!

Propozycje rozwiązania problemu „hejtu” przedstawił Andrzej Prendke: – Hejt i prześladowanie potrafią zniszczyć. Kluczem jest tu edukacja. Każdy uczeń musi wiedzieć, że jest pełnoprawnym członkiem społeczności szkolnej i zasługuje, tak samo jak każdy inny, na szacunek i akceptację, bez względu na płeć, rasę, wygląd, religię, czy orientację seksualną. Dlatego, jako Młodzi Nowocześni, chcielibyśmy i postulujemy, o to, aby zasada równego traktowania została ujęta we wszystkich statutach szkolnych i była skutecznie egzekwowana.

0 0 votes
Oceń artykuł

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze