Agata Sobczyk z Polski 2050 Szymona Hołowni została powołana przez premiera Donalda Tuska na stanowisko wojewody wielkopolskiego. Jest pierwszą kobietą na tym stanowisku w historii regionu.
Większość wojewodów w Polsce otrzymała nominacje 20 grudnia – Wielkopolska musiała poczekać na swojego przedstawiciela rządu jeszcze ponad tydzień. Została nim Agata Sobczyk, a nominacji pogratulował jej Michał Zieliński, dotychczasowy wojewoda, który swoje stanowisko sprawował przez niespełna trzy lata.
“Z dniem 28 grudnia 2023 roku Prezes Rady Ministrów Donald Tusk, na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji, powołał Agatę Sobczyk na stanowisko wojewody wielkopolskiego” – czytamy na stronie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Odchodzący wojewoda Michał Zieliński pożegnał się z mieszkańcami regionu na swoim profilu społecznościowym, a swojej następczyni życzył powodzenia.
“Moja praca dla Wielkopolski przypadła na czas, który okazał się wielkim wyzwaniem, nie tylko dla naszego regionu, ale i dla Polski” – napisał. – “Każdemu kryzysowi sprostaliśmy, zapewniając bezpieczeństwo Wielkopolanom. Pomimo tak wielu wyzwań udało nam się wspólnie zmienić oblicze Wielkopolski i poprawić codzienność Wielkopolan. Inwestycje w lokalne społeczności, w nasze Małe Ojczyzny, infrastrukturę, politykę społeczną, służbę zdrowia i wiele innych obszarów pozwoliły nam na zapewnienie zrównoważonego rozwoju całego regionu. Dziękuję wszystkim osobom, z którymi miałem przyjemność pracować przez ten czas, za ich wsparcie, wiedzę i otwartość. Dziękuję ponadto każdemu, z kim przez blisko trzy lata miałem zaszczyt budować lepszą przyszłość Wielkopolski i Wielkopolan. Dziękuję moim współpracownikom, samorządowcom, przedstawicielom administracji zespolonej i niezespolonej, duchowieństwu oraz osobom ze wszystkich sfer życia społecznego, kulturalnego, sportowego, gospodarczego i politycznego. Dziękuję mieszkańcom Wielkopolski za każde spotkanie i rozmowę. Niezależnie od tego, w jakiej roli, mogę Państwa zapewnić, że zawsze będę gotowy działać na rzecz naszego regionu i jego mieszkańców. Mojej następczyni życzę powodzenia w pełnieniu tej niezwykle odpowiedzialnej, ale przede wszystkim zaszczytnej misji”.
Agata Sobczyk ma 35 lat, jest absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, ma także doświadczenie w dyplomacji: odbyła staż w Konsulacie Generalnym RP w Sydney, a pracowała w polskiej ambasadzie w Irlandii. W ostatnich wyborach parlamentarnych walczyła o mandat poselski z Poznania i choć go nie zdobyła – Polska 2050 zdobyła dwa mandaty w Poznaniu – to uzyskała trzeci wynik, a zagłosowało na nią ponad 6 tys. osób.