Podniesienie cen gazu ziemnego jest bardzo dotkliwe dla większości odbiorców. Same rachunki za błękitne paliwo są dość rozbudowane, a temat dodatkowych opłat skomplikowany. Ilość dostępnych informacji i zmiany na rynku nie ułatwiają zrozumienia tematu. Ile dokładnie kosztuje metr sześcienny gazu? Jaka jest obecnie sytuacja na rynku? Czego możemy spodziewać się w kolejnych latach?
Jak przeliczyć m3 na kWh?
Zużycie gazu ziemnego podawano kiedyś w metrach sześciennych, od 2014 roku używa się jednak kilowatogodzin. Nie byłoby to tak problematyczne, gdyby nie stare liczniki. Wymiana liczników to kosztowna i czasochłonna inicjatywa. W związku z tym, większość urządzeń pokazuje zużycie gazu w metrach sześciennych, natomiast na fakturach widzimy kilowatogodziny. Całe szczęście, przeliczenie m3 na kWh nie jest skomplikowane. Wystarczy nam faktura, na której znajduje się współczynnik konwersji. Warto wiedzieć, że dla każdego współczynnik ten może być inny, wynika to z dodatkowych parametrów paliwa.
Żeby przeliczyć metry sześcienne na kilowatogodziny wystarczy ilość zużytego gazu w m3 pomnożyć przez współczynnik konwersji. Przykładowo jeżeli współczynnik wynosi 10,972 i zużywamy 400 m3 gazu miesięcznie, to na rachunku zobaczymy 4388,8 kWh.
Podwyżki cen gazu ziemnego: ile kosztuje kWh?
Wzrost cen gazu jest drastyczny. W ciągu ostatnich dni jego ceny na rynku europejskim osiągają rekordowe kwoty. Nie bez znaczenia jest aktualna sytuacja w Ukrainie i Rosji.
Jednak cenniki rosły już wcześniej. W styczniu największy sprzedawca gazu w Polsce, PGNiG Obrót Detaliczny znacznie podniósł swoje cenniki. W styczniu 2022 r. koszt 1 kWh gazu wzrósł o ponad 40%. Wiele osób zapomina jednak o wcześniejszych podwyżkach, które miały miejsce po ostatnim sezonie grzewczym. Przyjrzyjmy się temu na przykładowej taryfie W-2.1:
W sezonie grzewczym w 2021 roku, stawka za 1 kWh wynosiła około 11 gr. Od tego czasu PGNiG podniosło ją trzykrotnie, najpierw do 11,545 gr (kwiecień 2021), następnie do 13,846 gr (październik 2021) i ostatecznie do 24,621 gr (styczeń 2022).
Warto pamiętać, że w skład rachunku nie wchodzi jedynie cena samego gazu ziemnego. Co ciekawe, opłata abonamentowa w PGNiG nie wzrosła w ostatnich latach.
Sprawdź dokładniejsze dane: https://www.rachuneo.pl/artykuly/podwyzki-cen-gazu-jak-wysokie-beda-rachunki
Ceny gazu – składowe rachunku
Na wysokość opłat ma wpływ kilka czynników. Po pierwsze zastanów się, ile gazu zużywasz. Jeżeli wykorzystujesz go jedynie do gotowania na kuchence gazowej, na Twój rachunek największy wpływ mają opłaty stałe, m.in. opłata abonamentowa. Natomiast osoby, które wykorzystują błękitne paliwo do ogrzewania domu i wody użytkowej najmocniej odczują podwyżki cen gazu. W przypadku większego zużycia koszt każdej zużytej kilowatogodziny ma ogromne znaczenie.
Warto wiedzieć, że na całość rachunku składa się:
- cena gazu ziemnego – opłata za każdą zużytą kWh,
- opłata abonamentowa,
- opłata dystrybucyjna stała,
- opłata dystrybucyjna zmienna.
Więcej informacji znajdziesz w artykule: https://www.rachuneo.pl/artykuly/ile-kosztuje-gaz-ziemny
VAT i zamrożenie cen: dlaczego moje rachunki są nadal wysokie?
W związku z tym, że gaz ziemny jest coraz droższy rząd wprowadził rozwiązania, które mają łagodzić koszty dla gospodarstw domowych, ale też innych podmiotów (takich jak szpitale, czy domy opieki). W ramach tarczy antyinflacyjnej stawka VAT na paliwo gazowe została obniżona:
- w styczniu z 23% do 8%,
- od 1 lutego do końca lipca 2022 r. z 8% do 0.
Dodatkowo ceny gazu zatwierdzone przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (ceny urzędowe) zostały zamrożone. Oznacza to, że cenniki sprzedawców nie mogą być wyższe niż stawki PGNiG funkcjonujące od 1 stycznia 2022 r. Jest to kwota maksymalna, oznacza to, że jeżeli masz niższe stawki i gwarancję ceny, nie musisz się martwić – rachunki pozostaną takie same do końca umowy. Dotyczy to gospodarstw domowych i innych, wskazanych w ustawie podmiotów.
Rząd wystosował bardzo dużo komunikatów związanych z łagodzeniem podwyżek. Przez to, wiele osób spodziewało się, że zastosowana strategia sprawi, że aktualna sytuacja na rynku nie wpłynie na ich budżet domowy. Niestety, podjęte działania nie obniżą rachunków. Wyjaśnienie jest właściwie bardzo proste: cenniki wzrosły o połowę, więc wyzerowanie samej stawki VAT nie przywróci ich do stanu z poprzedniego sezonu grzewczego.
Gaz udaje OZE? Boom na błękitne paliwo
Kraje, które w dużym stopniu korzystają z odnawialnych źródeł energii są w dużo lepszej sytuacji niż państwa bazujące na energetyce węglowej. Polacy już teraz odczuwają skutki bardzo emisyjnej produkcji prądu. Transformacja energetyczna wydaje się być koniecznością, a wielu ekspertów uważa, że gaz ziemny jest jej niezbędnym elementem. Świadomość powstających zanieczyszczeń i ich wpływu na planetę oraz zdrowie ludzi jest coraz większa. Energia z gazu wiąże się z niższą, niż w przypadku węgla, emisją szkodliwych substancji do środowiska. Należy jednak pamiętać, że paliwo gazowe nie jest odnawialnym źródłem energii. Jego zasoby wyczerpują się, a wydobycie go jest coraz droższe.
Ceny gazu rosną i… będą rosły dalej?
Rosnący popyt na gaz ma być etapem przejściowym między energetyką węglową a odnawialną. Przejście na ekologiczne sposoby pozyskiwania energii jest bardzo czasochłonne, a obecna sytuacja nie sprzyja obniżkom cen tego paliwa, przy czym zapotrzebowanie jest i będzie coraz większe. Należy pamiętać, że Europa w dużym stopniu korzystała z dostaw gazu z Rosji. Co wydarzy się w kolejnych latach? Niestety powinniśmy być przygotowani na wzrosty.
Warto pamiętać, że stawki za gaz u różnych firm można porównać przez internet. Pozwala na to porównywarka Rachuneo, w której znajdują się sprzedawcy gazu, prądu, fotowoltaiki i operatorzy GSM.