Gniezno: czy powstanie Narodowe Muzeum Kolejnictwa?

Atutem jest ponad stuletnia parowozownia, którą powstanie muzeum uratowałoby do zniszczenia. Lepszy obiekt na muzeum trudno znaleźć w Polsce. Ale czy muzeum z „narodowe” w nazwie może powstać poza Warszawą?

Gnieźnieńska parowozownia jest wyjątkowa, drugiej takiej nie ma nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Zachowała się w doskonałym stanie, z drewnianym żurawiem do ładowania węgla i kranem do napełniania parowozów wodą. W czasach swojej świetności mieściła 40 lokomotyw! Ciągle można ją zwiedzać podczas dorocznych Dni Pary organizowanych w Gnieźnie, jednak nie da się ukryć, że obiekt potrzebuje zagospodarowania.

Od 10 lat PKP próbuje znaleźć pomysł na parowozownię. Mówiło się o sprzedaży tego terenu, a nawet urządzeniu marketu w zabytkowym budynku. Jednak muzeum kolejnictwa byłoby znacznie lepsze. A jak poinformował Radio Poznań Krzysztof Ostrowski, poseł PiS z Gniezna, dyrekcja PKP oficjalnie wymienia gnieźnieńską parowozownię jako oficjalną kandydatkę na siedzibę muzeum. Poseł ze swej strony deklaruje, że nadal będzie lobbował za tą lokalizacją, jak zresztą robił już wcześniej, wspólnie z gnieźnieńskim senatorem Robertem Gawłem. Czy uda im się przekonać władze PKP do tego pomysłu – okaże się we wrześniu tego roku, bo wtedy ma być podjęta ostateczna decyzja w tej sprawie.

Radio Poznań, el