Sprawdzanie zgód TCF
niedziela, 18 maja, 2025

Festiwal Żupańskiego, czyli jak się bawi literacka Wilda

30 plenerowych wydarzeń, spotkania z pisarzami takimi jak Magdalena Mrugalska- Banaszak, Joanna Jodełka, Ares Chadzinikolau, gra miejska i stoiska z książkami w bardzo atrakcyjnych cenach. 29 i 30 czerwca Wilda zaprasza na Festiwal Żupańskiego.

Patron festiwalu był zdecydowanie tak niezwykłym i wszechstronnym człowiekem, że mógłby zostać patronem kilkudziesięciu imprez tematycznych i jeszcze by coś zostało. Przede wszystkim, mimo swojsko brzmiącego nazwiska, nie był wcale Polakiem, ale Grekiem, a jego rodowe nazwisko brzmiało Zupanos. Jego przodkowie osiedli w Wielkopolsce w XVIII wieku i całkowicie się spolonizowali, zosytając Żupańskimi. Jan Konstanty, potomek tej rodziny, urodził się w roku 1804, zmarł w 1883. Wiele podróżował po świecie, znał kilka języków, a nawet studiował prawo w Berlinie. Jednak za swoją ojczyznę uważał Polskę i aktywnie włączał się do inicjatyw mogących przybliżyć odzyskanie wolności przez nasz kraj.

I robił to iście po wielkopolsku, w modelowy sposób stosując zasady pracy organicznej i pracy u podstaw. Dlatego, gdy po śmierci ojca odziedziczył jego majątek, zainwestował go w wydawnictwo. Wkrótce stało się ono jednym z czołowych wydawnictw w Wielkopolsce, publikując dzieła największych polskich pisarzy i poetów, a także znakomitych twórców z innych krajów, umożliwiając polskim czytelnikom kontakt z geniuszem takich twórców jak chociażby Szekspir.

Żupański był też jednym z inicjatorów powstania Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk (1857), które aktywnie wspierał, działał w Towarzystwie Czytelni Ludowych oraz Towarzystwie Przemysłowym Polskim. nic więc dziwnego, że taki człowiek stał się – jak piszą twórcy Festiwalu Żupańskiego – inspiracją dla imprezy, która ma być miejscem spotkań, rozmów, radości i zachwytu nad fenomenem książki i literatury.

29 i 30 czerwca to dwa dni literackiego Festiwalu Żupańskiego na poznańskiej Wildzie, niemalże 30 plenerowych wydarzeń kulturalnych, warsztaty artystyczne i literackie, animacje dla dzieci, spektakle, koncerty, książkowy targ uliczny i grecka muzyka oraz niesamowita atmosfera. Będą też spotkania z pisarzami: gośćmi festiwalu będą Magdalena Mrugalska- Banaszak, Joanna Jodełka, Ares Chadzinikolau, Lilia Łada, Wojciech Myrczek, Paweł Tomaszewski i Paweł Dobrowolski. W tym roku swoim Patronatem Honorowym objął Festiwal Evangelos Tsaoussis Ambasador Grecji w Warszawie.

29 czerwca uczestnicy festiwalu będą mieli okazję zwiedzić urokliwy zaułek Wildy – Dębowy Skwer (ul. Przemysłowa, u wylotu ul. Żupańskiego). Między innymi odbędzie się tam recital greckiej muzyki Aresa Chadzinikolau oraz animacje dla najmłodszych. W podziemiu apartamentowca na podziemnym parkingu będą miały miejsce awangardowe pokazy tańca współczesnego w wykonaniu studentów AWF wychowanków Pauliny Wycichowskiej oraz wystawy malarstwa i pokazy filmów krótkometrażowych. Wieczór zakończy urodzinowa potańcówka dla uczestników festiwalu przy przedwojennej muzyce Eugeniusza Bodo i mały recital Kacpra Kolasińskiego.

W niedzielę 30 czerwca ul. Poplińskich, uwolniona od ruchu samochodów, stanie się sceną festiwalową. Będą tu stoiska poznańskich wydawców, wszystkie w bardzo atrakcyjnych, festiwalowych cenach, a pisarze i poeci związani z Wildą i Poznaniem będą mieli swoje spotkania autorskie. W oba festiwalowe dni odbywać się będą dodatkowe eventy parateatralne i literackie.

Dodatkową atrakcją festiwalu będzie sam… Jan Konstanty Żupński, który będzie się przechadzał po ulicach. Mieszkańcy Wildy będą mogli się z nim przywitać, zdobyć “autograf”, czy zrobić sobie z nim zdjęcie. Na zakończenie festiwalu uczestnicy festiwalu będą też mogli wspólnie zatańczyć zorbę na zamkniętej od ruchu samochodowego ulicy Poplińskich.

Dla wszystkich uczestników wstęp wolny.

Program festiwalu:
Sobota, 29 czerwca, Dębowy Skwer, ul. Przemysłowa 46A
16.00 – otwarcie festiwalu, wystawa ilustracji książkowej Dominiki Czerniak-Chojnackiej, urodzinowa herbatka z Żupańskim – performance z udziałem samego Jana Konstantego

17.00 – Wystawa malarstwa Adama Piaska “Księga Joba w 13 obrazach” i spotkanie z autorem

Udergroundowy pokaz tańca współczesnego Katarzyny Leszek i Wojciecha Fumana, studentówi Pauliny Wycichowskiej

17.45 – spotkanie z Magdaleną Mrugalską-Banaszak, poznańską autorką książek historycznych, także tych poświęconych Wildzie

19.00 – koncert Aresa Chadzinikolau

Pokaz krótkich filmów dokumentalnych, fotografii i poezji, potańcówka do muzyki Eugeniusza Bodo.

21.00 – mały recital Kacpra Kolasińskiego na wibrafon i marimbę.

Niedziela, 30 czerwca, ul. Żupańskiego/Poplińskich
12.00 – odsłonięcie tablicy upamiętniającej Jana Konstantego Zupańskiego na rogu Przemysłowej i Żupańskiego

12.30 – otwarcie drugiego dnia festiwalu na ul. Poplińskich

12.45 – Dom Bajek – warsztaty z książką dla małych wielbicieli czytania

Wystawa ilustracji i performance “Potwór w szafie” – dzieci z przedszkola “Jacuś i Agatka”

Performance Anny Ilskiej-Gruchot

Warsztaty monotypii dla najmłodszych z Anną Sarnecką

Warsztaty kaligraficzne z Japonką

13.00 – spotkanie autorskie z Lilią Ładą, autorką kryminałów

14.15 – Nie bój się, Tygrysie – spektakl Krzysztofa Dutkiewicza

15.00 – Kasia i Marek, performance taneczny na wózku

16.00 – urodzinowa herbatka z Żupańskim

Zorba na asfalcie

17.00 – Kryminalistka z czekiem – spotkanie autorskie z Joanną Jodełką

18.00 – Żupański w Why Thai Express, performance muzyczny na Żupańskiego 5

20.00 – koncert finałowy: Wojciech Myrczak, Paweł Tomaszewski i Paweł Dobrowolski.

Mat. pras., el

Strona głównaKulturaFestiwal Żupańskiego, czyli jak się bawi literacka Wilda