Dziś przypada Światowy Dzień Kota!

Są uparte, niezależne, aroganckie, niezwykle inteligentne i zawsze mają swoje zdanie – i nie sposób ich nie kochać. 17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota.

Święto wymyślono we Włoszech w 1990 roku. W Polsce obchodzimy go od 2006 roku z inicjatywy miesięcznika „Kot” i Stowarzyszenia „Cat Club Łódź”. Ma ono podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, popularyzować akcje niesienia pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom i uświadamiać ludziom, jak trudne jest życie kota bez ludzkiej pomocy. Czy wiecie, że przeciętny czas życia kota na wolności to zaledwie dwa lata?

Koty zostały udomowione blisko 10 tysięcy lat temu i obecnie są najpopularniejszymi zwierzętami domowymi na świecie. Dla starożytnych Egipcjan były świętymi zwierzętami, a i dziś wielu właścicieli kotów powie, że coś w tym jest. Obecnie mamy bardzo wiele kocich ras: od zupełnie łysych po obdarzone długim włosem persy, od malutkich po ogromne koty brytyjskie. Każdy może więc wybrać takiego kota, jakiego chce. Choć znawcy twierdzą, że to koty wybierają i to zawsze jest tak, że to kot ma człowieka – a nie odwrotnie…

el

0 0 votes
Oceń artykuł

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze