Dzień otwarty w spalarni

Podziel się!

Osoby, które chcą zobaczyć, jak Poznań dba o środowisko oraz co dzieje się z produkowanymi przez nas odpadami, mogą odwiedzić poznańską spalarnię śmieci. Dzień Otwarty odbędzie się 17 listopada. Warto jednak zapisać się już teraz. Liczba miejsc jest ograniczona.

Jest to już drugi w tym roku Dzień Otwarty w Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Poznaniu (ITPOK) organizowany przez Miasto Poznań oraz SUEZ Zielona Energia. Zwiedzanie spalarni, zlokalizowanej przy ul. Energetycznej 5, będzie możliwe w godzinach od 9:00 do 16:30, ale tylko po wcześniejszym zapisie drogą elektroniczną. Rejestracji na konkretną godzinę można dokonać samodzielnie poprzez internetowy formularz zgłoszeniowy, który jest dostępny tutaj.

Każda zapisana osoba będzie mogła wziąć udział w zorganizowanej wycieczce z przewodnikiem poprzedzonej prezentacją. Zwiedzający na własne oczy zobaczą, jak odpady zamieniają się w energię cieplną i elektryczną. Przejdą ścieżką edukacyjną przez najważniejsze miejsca w instalacji. Będzie można wejść do hali wyładowczej, obejrzeć bunkier na odpady, przyjrzeć się działaniu operatora ogromnego, kilkutonowego chwytaka odpadów oraz zajrzeć do hali kotłów bądź dyspozytorni, z której kieruje się pracą całego zakładu. Całość potrwa około godziny. Dla każdego uczestnika przewidziano też pamiątkowy upominek.

Ilość miejsc dla zwiedzających jest ograniczona (około 300), a z jednego adresu mailowego można zapisać maksymalnie 4 osoby. Podczas Dnia Otwartego na teren instalacji zostaną wpuszczone wyłącznie osoby z potwierdzonym zapisem na to wydarzenie. To zostanie wysłane na podany podczas rejestracji adres mailowy. Spalarnię wewnątrz będą mogły zwiedzić osoby, które ukończyły 7 lat. Organizatorzy wycieczki proszą o założenie odpowiedniego obuwia (tj. płaskiego z zakrytymi palcami).

ITPOK w skrócie

ITPOK to nowoczesne, ekologiczne i bezpieczne rozwiązanie problemu odpadów komunalnych z Aglomeracji Poznańskiej. Instalacja wykorzystuje je jako surowiec do produkcji energii cieplnej i elektrycznej, wpisując się w ideę zrównoważonego gospodarowania odpadami. Spalanie odbywa się w sposób bezpieczny (emitując do atmosfery praktycznie całkowicie oczyszczone powietrze).

Instalacja powstała w kwietniu 2013 roku, na mocy umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym, zawartej w dniu 8 kwietnia 2013 r. pomiędzy Miastem Poznań, a SUEZ Zielona Energia sp. z o.o. o rocznej wydajności 210 000 ton odpadów.

Autor: UMP


Podziel się!

Dodaj komentarz

avatar