Donald Tusk: “Jestem w stanie sobie wyobrazić, jak was tu w Poznaniu szczególnie boli ta PiS-owska gemela”

wiec z Donaldem Tuskiem fot. S. Wąchała

– Niech cała Polska zobaczy, jaka wuchta wiary, tej – przywitał poznaniaków na placu Wolności Donald Tusk. Lider PO punktował rządy PiS, mówiąc, że dzisiejsza władza to seryjni zabójcy kobiet, a obecni skandowali “Równość, wolność, demokracja” i “Mamy dość”.

Donalda Tuska na wiecu PO przywitał prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, także z PO. Podziękował liderowi PO za to, że daje ludziom nadzieję i że od ośmiu lat jest z Polakami. Później został wyemitowany utwór o znaczących słowach “Trzeba mieć nadzieję”, a później zabrały głos kobiety – bo w dużej mierze im było poświęcone to spotkanie.

Kobiety do polityki

Violetta Ratajczak z Kongresu Kobiet zwróciła uwagę na to, jak mało jest kobiet wśród prezydentów, marszałków i wojewodów w Polsce, a powinna być ich sprawiedliwa reprezentacja, bo Konstytucja gwarantuje równe prawa dla kobiet i mężczyzn.
– Mamy dość stanowienia prawa o nas bez nas. Obecne prawo aborcyjne to wyrok śmierci na kobiety. Musimy pójść na wybory, wybrać demokratyczny parlament i równościowy rząd. Ten mężczyzna to nam gwarantuje – mówiła, wskazując na Donalda Tuska.

Kolejna mówczynią była radna sejmiku wojewódzkiego Patrycja Przybylska, matka dwójki dzieci, a trzeciego w drodze. Ale, jak podkreśliła, wiele rodzin nie jest w tak szczęśliwej sytuacji jak ona, bo nie może mieć dzieci.
– A wystarczyłoby, gdyby rząd wsparł program in vitro. Każda rodzina powinna mieć możliwość posiadania dzieci. Ale rząd PiS mówi, że to chora ideologia, i nie chce nic w tym kierunku zrobić. My w Wielkopolsce wspieramy ten projekt i dofinansowujemy go, ale to nie jest rola samorządu.
Zdaniem radnej dostęp do badań prenatalnych, opieki okołoporodowej, antykoncepcji, edukacji seksualnej i aborcji do 12 tygodnia powinien być dostępny dla wszystkich, żeby posiadanie dzieci było wyborem, nie koniecznością.

Donald Tusk i wuchta wiary

Po Patrycji Przybylskiej głos zabrał Donald Tusk, przywitany oklaskami i skandowaniem jego nazwiska.
– Niech cała Polska zobaczy, jaka wuchta wiary tej tu w Poznaniu – przywitał się z poznaniakami. – Jestem bardzo szczęśliwy, że widzę znowu tysiące Polek i Polaków, tym razem w Poznaniu. Nasz marsz zaczął się w Warszawie i mogę to już oficjalnie potwierdzić, że było nas tam ponad pół miliona.

Lider PO podkreślił, że jako Kaszub i człowiek z Pomorza dobrze czuje wielkopolskie klimaty, a zwłaszcza to tutejsze budowanie Wielkiej Polski, oparte na pracowitości, wierze i wartościach.
– Tu, w Poznaniu, w Wielkopolsce szczególnie wyraźnie widać, że solidność, przywiązanie do ojczyzny, codzienna praca, często żmudna ma ogromne znaczenie i jest w idealnej harmonii z wolnością, wiarą w człowieka i naród. – mówił. – Tu narodził się nowoczesny, europejski, otwarty, polski patriotyzm, którego dzisiaj potrzebujemy w Polsce jak tlenu. Jestem w stanie sobie wyobrazić, jak was tu w Poznaniu szczególnie boli ta PiS-owska gemela (i wyjaśnił dla słuchających z Polski, że w gwarze poznańskiej to bałagan, bajzel, śmieciowisko). Mamy tego dosyć – dosyć brudu, który wylewa się z ich urzędów i mediów.

Obecni na placu odpowiedzieli Donaldowi Tuskowi skandując: “mamy dość”.

Lider PO stwierdził, że ma nadzieję, iż politycy PiS to usłyszą i zobaczą tę pozytywną energię. Próbowali zdezorganizować to wielkopolskie spotkanie – jego zdaniem to właśnie w tym celu przesunęli głosowanie, żeby posłowie nie mogli tu być.
– Ale takie numery to nie z nami – podsumował. – Dzisiaj doszła mnie informacja, że nasze spotkania na Dolnym Śląsku mają być atakowane przez bojówki Jarosława Kaczyńskiego. Ale nikt nas nie zastraszy, nikt nas już więcej nie zagłuszy. Tej fali nikt już więcej nie zatrzyma.

“Proszę, otwórzcie oczy”

Donald Tusk skomentował też zebranie PiS w Łodzi w sali, podkreślając, że działanie PiS zostało zwrócone przeciwko nim, dzięki fajnemu pomysłowi, zagrywce prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej.
– Politycy PiS zwrócili się o możliwość wynajęcia areny w Łodzi na ten ich zlot – mówił. – Prezydent z PiS, gdyby miał wynająć salę PO, odmówiłby – ale Hanna Zdanowska powiedziała oczywiście: tak, hala jest do waszej dyspozycji, ale musicie zapłacić. A miasto Łódź zapłaci za to za procedury in vitro. To pierwszy raz od niepamiętnych czasów, gdy Kaczyński wyda sensownie swoje pieniądze…

Lider PO przywitał też przybyłych na wiec ludzi z Wielkopolski: z Piły, Chodzieży, Konina, Gniezna, Kalisza, Ostrowa Wlkp., Rawicza, Rokietnicy, Puszczykowa, a także województwa lubuskiego. Przywitał też Aleksandrę Banasiak, bohaterkę Poznańskiego Czerwca, która także przyszła na wiec, oraz Ewę Kopacz, byłą premier, a obecnie europosłankę z Poznania i przypomniał, że ustawa dofinansowująca zabiegu in vitro była jej dziełem. Zwrócił się też do wyborców Prawa i Sprawiedliwości.

– Mówię do wszystkich wyborców i wyborczyń, proszę otwórzcie oczy, wzywam was, żebyście uczciwie przyjrzeli się, z szeroko otwartymi oczami, jak oni okradają także was. Bo oni okradają własną ojczyznę, a więc i własnych wyborców. Czy naprawdę chcecie głosować na tych, którzy każdego dnia okradają nas z pieniędzy, nadziei, szczęścia, poczucia bezpieczeństwa? Jeśli tu w Wielkopolsce ludzie szanują uczciwość, solidność, pracowitość, to zastanówcie się, czy o to wam chodziło. W Wielkopolsce, w całej Polsce, pracujemy, a oni załatwiają. Takiego złodziejstwa świat nie widział.

Obecni na placu odpowiedzieli Tuskowi, skandując “złodzieje”.

“Nikt przyzwoity w Polsce nie może dłużej udawać”

Lider PO podkreślił też, że szczególnie niski ukłon chce złożyć kobietom: mamom, siostrom, wnuczkom, córkom.
– To nie jest przypadek, że zaczęliśmy to spotkanie od wystąpień dwóch dzielnych kobiet – zaznaczył. – Nikt tak bardzo nie zasługuje na opiekę i czułość władzy każdego szczebla, jak młoda matka, kobieta zagrożona czy dziecka. Ostatnio powtarzamy z żalem w sercach te imiona: Anna, Izabela, Justyna, Agnieszka, Marta – i 12 dni temu Dorota. Mówię o tym, że nie ma nic bardziej bolesnego, gdy w tak trudnym momencie w życiu Polki widzą państwo brutalne, bezduszne, które koncentruje całą swoją moc, żeby zastraszyć kobiety, rodziny. Oni całą swoją władzę zbudowali na strachu i to na końcu przynosi takie właśnie tragiczne efekty. To są te kategorie strat, kiedy odbiera głos, gdy się o tym mówi. W tym Jarosław Kaczyński okazał się wyśmienity: jak uczyć ludzi nieufności, jak wszystkich skłócić. Kobiety mają prawo oczekiwać od lekarzy, by wykazali się odwagą cywilną, ale chcemy kraju, w którym nie trzeba być herosem, ryzykować 8 lat więzienia, by ratować życie kobiety w szpitalu. Dzisiejsza władza to seryjni zabójcy kobiet. Panie Kaczyński! To na pańską głowę spadają śmierci tych kobiet!

Donald Tusk zaapelował do lekarzy i do władzy o elementarne poczucie przyzwoitości i nazwał je zadaniem numer jeden.
– Nikt przyzwoity w Polsce nie może dłużej udawać, że nie widzi tych dramatów – mówił. – To jest mój drugi apel do tych, którzy myślą, żeby wybrać PiS i Konfederację: trybunał pani Przyłębskiej podjął decyzję, która kosztuje życie ludzi. Zastanówcie się, czy naprawdę chcecie, by kobieta, która dla uratowania życia usuwa ciążę, szła do więzienia razem z lekarzem? Jeśli tak, to idź do domu i powiedz to swoim kobietom. Jeśli więc będziecie szli do urn wyborczych, a do głowy przychodzi wam taki pomysł, że może jednak Jarosław Kaczyński, to najpierw spójrzcie w lustro, a potem porozmawiajcie z kobietami swojej rodziny.

Referendum – albo my, albo wy

Lider PO poruszył także temat referendum w sprawie imigrantów i nazwał je próbą ucieczki polityków PiS przed informacjami, ile ukradli, jaka afera znów wybuchła, kto umarł z ich powodu i jaka jest drożyzna w sklepach.
– Wyborcy PiS: czy wiecie, ze w ciągu jednego roku rząd Kaczyńskiego i Morawieckiego wpuścił do Polski ponad 135 tys. obcokrajowców z krajów muzułmańskich? – pytał. – W roku, w którym oddawaliśmy władzę, to było 3 tysiące. Opierając się wyłącznie na oficjalnych danych w liczbie nielegalnych przekroczeń granicy, wydanych wiz – wszędzie widzimy absolutne rekordy. I robi to władza, która każdego dnia stara się nauczyć Polki i Polaków pogardy i nienawiści do innych! A nikt w historii nie wprowadził tylu obcokrajowców do Polski. Rząd PO prowadził umiarkowaną i odpowiedzialną politykę migracyjną, dlatego migrantów było tak niewielu. Oni w ogóle nie prowadzą polityki migracyjnej, mają gęby pełne frazesów, bo nie potrafią niczego zrobić. Trochę jak z tym zbożem ukraińskim. Oni są dobrzy w zarządzaniu strachem. Polska ma najbardziej otwarty rynek pracy dla migrantów – i jednocześnie ma władzę, która straszy migrantami. Wszystko jest zbudowane na kłamstwie i strachu.

Donald Tusk stwierdził, że referendum odbędzie się jesienią – ale to będzie referendum – albo my, albo wy.
– Z ich winy szerzy się pogarda i ksenofobia, strach, tracimy ogromne pieniądze z Unii Europejskiej – wyliczał. – Jeśli jesteś za kłamstwem i pogardą – głosuj na PiS. Pytania do tego referendum napisało życie, widzimy je każdego dnia. Jesteśmy za uczciwością, pracowitością, za bezpieczną, europejską Polską. To o tym będzie to referendum.

Tusk przypomniał też swoje uroczyste ślubowanie złożone w Warszawie.
– Ślubuję: po pierwsze zwyciężymy, po drugie rozliczymy, po trzecie naprawimy ludzkie krzywdy i po czwarte wtedy będzie możliwe pojednanie – powiedział. A obecni na placu odpowiedzieli mu okrzykami: “zwyciężymy” i “tu jest Polska”.

Podziel się: