Demonstracja „Wolna Szkoła, Wolni Ludzie, Wolna Polska” przed urzędem wojewódzkim

3 stycznia o godzinie 16.00 na drzwiach Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu zostaną przybite 3 tezy: „Wolna Szkoła, Wolni Ludzie, Wolna Polska”. Akcja odbędzie się w kilkunastu miastach Polski.

Demonstrację nieprzypadkowo zaplanowano na 3 stycznia – to dzień przed drugim czytaniem lex Czarnek w Sejmie, czyli zmian w prawie oświatowym przygotowanych przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. O godzinie 15.00 4 stycznia przed budynkiem Sejmu rozpocznie się ogólnopolski protest w tej sprawie.

Ponad 100 organizacji społecznych, samorządowych i oświatowych skupionych wokół kampanii Wolna Szkoła zdecydowanie i bezwarunkowo przeciwstawia się Lex Czarnek.
„Nie zgadzamy się na zmianę prawa oświatowego, która ma uczynić ze szkoły narzędzie inżynierii społecznej, modelującej młode pokolenie na potrzebę partii rządzącej” – czytamy w zapowiedzi demonstracji. – „Mówimy NIE upartyjnieniu szkoły, poddaniu jej obsesyjnej kontroli kuratorów i ministra Czarnka, zastraszaniu dyrektorów, nauczycieli, odebraniu wpływu rodzicom i indoktrynowaniu naszych dzieci”.

Wspólny protest odbywa się pod hasłem „3 tezy: Wolna Szkoła, Wolni Ludzie, Wolna Polska”:
1. Edukacja i równy do niej dostęp to filary demokracji, a zmiany systemowe nie mogą odbywać się w niedemokratyczny sposób, z lekceważeniem sprzeciwu mniejszości parlamentarnej i strony społecznej.
2. Edukacja wymaga reformy, która zapewni Polsce warunki rozwoju cywilizacyjnego. Taka reforma musi być poprzedzona wielośrodowiskowym namysłem i debatą nad kierunkami zmian i wypracowaniem ich. Wszystkie zainteresowane środowiska społeczne i polityczne muszą stworzyć edukacyjną umowę społeczną.
3. Lex Czarnek nie służy ani dobru ucznia, ani rozwojowi cywilizacyjnemu Polski”.

Uczestnicy protestu proszeni są o wzięcie ze sobą czerwonych ekierek bądź wykrzykników.

Źródło: FB

Podziel się: